Çocuğunuzda astım varsa...

Allerjik hastalıkları olan çocuklarda ilaç tedavisi dışında, doktorun önerdiği noktalara dikkat edilmesi yaşam kalitesini artırıyor.

Haberler 30.04.2010 - 16:52

Çocuğunuzda astım varsa...

Astım hastası çocuklar sigara ile temastan, hava kirliliğinden, grip ve soğuk algınlığından, solunum yolunu tahriş eden maddelerden ve en önemlisi hastalığı tetikleyen allerjenlerden korunmalıdır.

Astım hastalarının en önemli düşmanının sigara olduğunu belirten Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Dr. Ayla Kamburoğlu Göksel, "Sigaranın başka odada içilmesi, hava filtrelerinin kullanılması sigaranın verdiği zararları önlemez. Sigaranın zararlarını önlemenin tek yolu tamamen dumansız bir ortam sağlanmasıdır" diyor.

Astım hastası çocuklarda basit bir gripal enfeksiyonun nefes darlığına yol açabildiğini söyleyen Dr. Göksel, astım hastası çocukların gribi olanlarla temastan kaçınması gerektiğini belirtiyor.

"Grip aşısı gribi tamamen engellemez ancak, enfeksiyonun neden olduğu astım atak sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Grip aşısı ancak doktor önermişse uygulanmalıdır" diyen Dr. Göksel, çocuklarında astım bulunan ailelere şu önerilerde bulunuyor:

ASTIM VE EVCİL HAYVANALAR
"Astım hastası çocukların bir kısmında evcil hayvanlara karşı allerji vardır. Bu hastalarda tedavinin en önemli kısmı evcil hayvanlarla teması azaltmaktır.

ASTIM VE SPOR
Astım hastası çocukların bir kısmında ise egzersiz sonrası kuru öksürük, hırıltı ve solunum güçlüğü gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Astım tedavisinin ana amaçlarından biri, çocuğun yaşıtlarından farksız fiziksel etkinlikleri yapmasını sağlamaktır. Düzenli kontrol altında olan ve yakınmalarına uygun ilaç tedavisi ile izlenen çocuklara efor kısıtlaması önerilmez. Unutulmamalı ki olimpiyat takımlarında yarışan ya da profesyonel olarak spor yapan, yani yaşamını spordan kazanan pek çok astım hastası sporcu vardır. Eğer çocuk ilaçlarını düzenli olarak kullanıyorsa ya da efordan önce gerekli ilacı alıyorsa rahatlıkla spor yapabilir. Özellikle yüzme, astım hastası çocuklarda önerilen spor dalıdır.

EV TOZU AKARLARI İLE MÜCADELE
Solunum yolu ile vücuda giren allerjenlerin başında ev tozu akarları gelmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu hayvancıklar toplumumuzda en sık astım nedeni olan allerjenlerdir. Akarlar oda ısısında ve nemli ortamda kolayca ürerler; insanların deri döküntüleri ile beslenirler. Bu nedenle evlerde özellikle yatak odaları, halılar, ev tozu, tüylü yünlü oyuncaklar, yatak takımları ve giysiler bu hayvancıkların yaşaması için son derece uygun yerlerdir. Bin ikibin metrenin üzerindeki yüksek bölgelerde akarların yaşama şansı azalmaktadır.

Akarlar tüm yıl boyunca canlılıklarını sürdürdükleri için neden oldukları belirtiler de yıl boyu surer, belli bir mevsimde yoğunlaşmaz. Ev tozu akarları ile mücadelede ortamdaki nem miktarı azaltılmaya çalışılmalıdır, çünkü bu hayvanlar nem oranının yüzde 40’tan düşük olduğu ortamlarda yaşayamazlar. Ev tozu akarı duyarlılığı olan astımlı çocukların yatak odalarına halı serilmemelidir, etrafta toz tutacak yünlü–tüylü oyuncak ve eşyalar bulundurulmamalıdır. Yatak çarşafları her hafta en az 60 derecede yıkanmalıdır. Ev tozu akarına karşı alınacak en etkin önlemlerden biri de yatakların ve yastıkların özel kılıflar ile kaplanmasıdır."

Sayfa Yükleniyor...