"Çocukları açık havaya çıkarın"

Gün ışığının kemik ve doku gelişimi için gerekli olduğuna vurgu yapan uzmanlar, çocuğun fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı büyümesinde güneş ışınlarının önemine dikkat çekiyor.

ntv.com.tr 18.03.2016 - 12:35 | Son Güncelleme : 18.03.2016 - 12:39

çocuk açık hava.jpg

Çocukların sağlıklı büyümesi, bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı olabilmesi için harekete, açık havaya, güneşe ihtiyaçları var. Özellikle bebeğin açık havaya çıkarılması, güneş alması çok önemli.

Gün ışığının kemik ve doku gelişimi için gerekli olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Çenesiz, yeterli D vitamini alan bebeklerin rahitis hastalığına yakalanmadığını söyledi. Dr. Çenesiz, "Bebek güneşe ilk defa çıkıyorsa önceleri birkaç dakika kalmalı, bu süre zamanla artırılmalıdır" dedi.

Yazın güneş ışınlarının dik olmadığı 11. 00 ile 15.00 saatleri dışındaki zamanların tercih edilmesini salık veren Çenesiz, çocukların park ve bahçelerden yeterince yararlanması gerektiğini vurguladı. 

AÇIK HAVADA ÇOCUĞUNUZU PARK VE BAHÇELERE GÖTÜRÜN

Çocukların en rahat açık havada oyun oynadığını hatırlatan Dr. Çenesiz, "Onlar için açık havada oyun oynamak büyük bir ihtiyaçtır. İlkbaharda açık havada oynamaya can atarlar. Parklara, bahçelere koşarlar. Tabii ki açık hava oyun yerlerinin trafiğe kapalı alanlar olmasına dikkat edilmelidir" diye konuştu.

Açık havada ailesiyle vakit geçiren çocuklar daha mutlu oluyor.
Açık havada ailesiyle vakit geçiren çocuklar daha mutlu oluyor.

ÇOCUĞUN D VİTAMİNİ ALMASI ŞART  

1-12 aylık dönemde kemik gelişimi için gerekli olan D vitamini güneş ışınlarının yardımıyla vücutta sentez ediliyor. D vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemi için de çok gerekli bir vitamin. Bu vitamin özellikle hayatın ilk yıllarında sağlıklı gelişim için gerekli. Dr. Çenesiz, her gün yarım saat baş, kol ve bacakları çıplak güneş alan bebek yeteri kadar D vitamini edinmiş oluyor. Cam arkasından güneşlendirmek ise hiçbir fayda sağlamıyor. 

BEBEK VE ÇOCUKLAR GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN NASIL KORUNMALI?

Güneş ışınları sağlık için yararlı olduğu kadar zararlı da olabiliyor. Önemli nokta; güneşten doğru zamanda, doğru şekilde yararlanabilmek. Çocuk Doktoru Emre Çenesiz'in bebek ve çocukları güneşin istenmeyen etkilerinden korumak için önerileri şöyle:

"Açık renk kıyafet seçimi güneş ışınlarını yansıtır ve emilimini önler, özellikle bu tür giysiler seçilmeye özen gösterilmelidir. Çocuğunuz güneşli havada dışarıda olacaksa güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu kremlerden sürmek gerekir. Bu kremler har yaştaki çocuk için kullanılabilir, çocuğun yaşı ne kadar küçükse o kadar yüksek faktör koruyuculu krem tercih edilmelidir."

Açık hava, çocuğun doğayı keşfetmesini sağlıyor.
Açık hava, çocuğun doğayı keşfetmesini sağlıyor.

AÇIK HAVANIN ÇOCUKLARA FAYDALARI
 
- Çocukların temiz hava alabilmelerini sağlar.
- Çocuklara istedikleri gibi hareket etme imkanı verir. Özgüven gelişimini pekiştirir.
- Kendi seslerini kullanma konusunda özgür olurlar, kısıtlanma hissetmezler.
- Bazı doğa olaylarının farkına varır, gözlem yapar ve araştırırlar. Karıncaların yuvalarına yiyecek taşımalarını, rüzgarı yağmuru ve karı deneyimleyip farklarını görerek ve yaşayarak öğrenirler.
- Doğada bulunan canlı ve cansız varlıkları oyunlarına katarlar. Ağaçlardaki kuşlar gökyüzündeki güneş ve bulutlar gibi. Açık hava çocukların hayal dünyalarının gelişimi için gerekli ve faydalıdır.

Sayfa Yükleniyor...