Çocuğunuzu sonbahardan koruyun

Sonbahar, özellikle çocuklar için enfeksiyonlarla yaşama mevsimi anlamına da geliyor. Oysa basit ama etkili yöntemlerle çocuğu grip, nezle ve sinüzit gibi enfeksiyonlardan korumak mümkün.

08.10.2012 - 09:23

Çocuğunuzu sonbahardan koruyun

Sonbahar ve kış mevsiminde daha sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarından en çok virüsler sorumlu oluyor. Dolayısıyla çocukluk çağında yılda ortalama 3 ile 8 kez oldukça sık görülebilen bu enfeksiyonlar genellikle antibiyotik tedavisi gerektirmeden atlatılabiliyor.

Ancak Çocuk Hastalıkları Doktoru Yunus Emre Mercan, zamanında ve doğru tedavi edilmeyen enfeksiyonların yayıldıkları bölgeye göre; orta kulak iltihabına, zatürreeye ve romatizmal ateş gibi ciddi sorunlara yol açabildiğini söyledi. Çocukların üst solunum enfeksiyonlarından tümüyle olmasa bile büyük bir oranda korunabileceğine dikkat çeken Dr. Mercan, “Çocuğunuzu hastalıklardan korumanın en iyi yolu; hastalarla yakın temasta bulunmasını önlemek ve vücut direncini düşürdüğü için soğuktan korumaktır" dedi.

SOĞUK HAVADA KIYAFETİNE DİKKAT EDİN
Çoğu anne-babadan “Çocuğum sokakta üşüyünce hastalandı” şeklinde yakınmalar duyduğunu belirten Dr. Mercan, şunları söyledi: "Ancak sadece soğuğa maruz kalmak üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmak için tek neden değil. Bu hastalıklar, hastalık yapan etkeni taşıyan birinin 1 metreden daha yakın mesafeden konuşması, öksürmesi, tıksırması, hapşırmasıyla etrafa yayılan tükürük damlalarıyla bulaşır. Çocuğun mutlaka hasta biri ile temas etmiş olması veya onunla aynı ortamda bulunması gerekir. Ancak çocuğu sokağa çıkarırken çok dikkatli olmakta fayda var, çünkü soğuk hava metabolizmanın yavaşlamasına yol açıyor. Metabolizma yavaşlayınca vücut direnci düşüyor, bunun sonucunda da mikroplarla savaşma yeteneği azalıyor. Bu nedenle çocuğun vücut direncini düşürmemek için sokağa çıkarken giydirilen kıyafetlere çok dikkat edilmeli.

BİR KAT FAZLA GİYDİRİN
Bunun için çocuğu sokağa çıkarırken kıyafetlerinin yeteri kadar kalın olmasına dikkat edin. Isı izolasyonu açısından çocuğu kat kat giydirmek, kalın bir kat giydirmekten daha iyi. Ayrıca bebeklerde daha çok baştan ısı kaybı olduğu için, başını örtmeyi ihmal etmeyin. Bunun için de bebeklik veya oyun çağındaki çocuğunuzu ev ortamında yetişkinlerden bir kat daha fazla giydirmeye özen gösterin. Çocuğunuz daha büyükse yetişkin gibi giyinebilir.

ATKISINI 2-3 GÜNDE BİR YIKAYIN
Soğuk havalarda sokağa çıkarırken çocuğun yüzünü atkıyla sarmalamayı ihmal etmeyin. Ancak hijyenik olmayan atkılarda bulunan mikroplar ağız ve burun yoluyla vücuda yayılarak hastalığa yol açabilir. Bu nedenle yere düşen veya hijyenik olmadığını düşündüğünüz atkıyı çocuğunuzun yüzüne sarmayın. Ayrıca atkıyı en az 2-3 günde bir yıkamaya özen gösterin ve başka birinin kullanmamasına dikkat edin."

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ İLE BESLEYİN
Beslenme, çocuğun güçlü bir vücut direncine sahip olması ve mikroplarla savaşmasında önemli rol üstleniyor. Anne sütü enfeksiyonlardan korunmada mamalardan daha üstün özelliklere sahip. Bu yüzden özellikle ilk 6 ay bebeğin kilo alımı yeterli ise sadece anne sütü verilmesi, bu süreçten sonra ek gıdalarla beraber anne sütüne devam edilmesi öneriliyor. 

YAKIN TEMASTA MASKE TAKIN
"Eğer evde bulunanlardan biri veya anne hastaysa bebeğe enfeksiyonunun bulaşmaması için emzirme sırasında mutlaka maske takın" uyarısında bulunan Dr. Mercan'ın çocukları sonbahar hastalıklarından korumak için diğer önerileri ise şöyle: 

EL HİJYENİNİ ÖNEMSEYİN
Çocuğun ellerini antimikrobiyal içermeyen normal bir sabunla sık sık yıkayın. Kendisi ellerini yıkayacak yaşa gelmişse, bunu alışkanlık haline getirmesini sağlayın. El kurulama işleminde ortak havlu kullanmamaya da özen gösterin.

HASTA KİŞİLERDEN UZAK TUTUN
Soğuk hava insanların kapalı ortamlarda bir araya gelip birbiriyle temasını kolaylaştırdığı için üst solunum yollarının sonbahar ve kış mevsiminde daha fazla görülmesine neden oluyor. Bu yüzden çocuğu mümkün olduğunca hasta insanların yer aldığı ortamlarda bulundurmayın.

SÜT, YUMURTA, PEYNİR VE ETİ İHMAL ETMEYİN
Protein vücutta mikroplarla savaşmaya yarayan antikoru üretir. Bu önemli işlevinden dolayı çocuğun her gün yeteri kadar proteinli gıdalarla, yani et, süt, yumurta, peynir ve yoğurt ile beslendiğinden emin olun.

C VİTAMİNİ TAKVİYE EDİN
Çalışmalarda, C vitamininin üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada yararlı olabileceği, ancak enfeksiyon oluştuktan sonra fayda sağlamadığı ortaya konmuş. Çocuğun yeteri kadar C vitaminini doğal yollarla almasını sağlayın. Günlük alınması gereken C vitamini bebeklerde 15-20 mg'dan ergenlerde 75 mg'a kadar değişiyor. Bebeklerdeki ihtiyaç günde yaklaşık bir mandalinaya, ergenlerde ise günde bir orta boy portakal veya greyfurta tekabül ediyor.

OYUNCAKLARINI TEMİZLEYİN
Oyuncaklar birçok yere temas ettikleri için sık sık temizlenmesi de çocuğun enfeksiyon kapmaması açısından önemli.

GRİP AŞISI YAPTIRIN
Çocuk çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa grip aşısı yaptırabilirsiniz. Dünyadaki çocuk sağlığı kuruluşları artık 6 ay ile 5 yaş arasında çocuklara grip aşısı yapılması gerektiğini söylüyor. Grip aşısı için en ideal aylar ise eylül, ekim ve kasım.

HANGİ BELİRTİLER GÖRÜLÜYOR?
Üst solunum yolu enfeksiyonunda belirtiler, çocuk virüsü aldıktan 1-3 gün sonra başlıyor ve hastalık genellikle 1 hafta sürüyor. Üst solunum yolu enfeksiyonları; hafif ateş, burun tıkanıklığı, uykusuzluk, ishal, huzursuzluk, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı, hapşırık, geniz akıntısı ve hafif öksürük gibi belirtilerle seyrediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...