Çocuk, pedofiliden nasıl korunur?

Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte çocuk istismarlarının daha sık yaşandığını belirten Uzman Psikolog Aycan Bulut, aileleri pedofilik bireylere karşı uyardı.

11.11.2013 - 17:38

Çocuk, pedofiliden nasıl korunur?

Uzman Psikolog Aycan Bulut pedofiliyi; ‘yetişkinin cinsel tatmin amacı ile çocukları cinsel içerikli kullanmaya eğilimli ve istekli olması’ şeklinde tanımladı. Bu tip kişilerin aynı ya da karşı cinsteki çocukları cinsel olarak çekici bulduklarını belirten Bulut, pedofiliklerin 16 yaşından büyük olduklarını söyledi.

Pedofiliklerin toplum içinde göze batmadan dolaşabildiklerine dikkat çeken Uzm. Psk. Bulut, pedofilinin toplumdaki sıklığını tahmin etmenin zor olduğunu söyledi: “Çünkü ilgili kurumlara başvurunun çok az olması bu konuda araştırma yapmayı zorlaştırıyor. Bununla birlikte dünyada çocuk pornografisi ve çocuk fuhuşuna olan ilginin fazla olması göz önüne alındığında pedofilinin sayısının oldukça yüksek olduğunu tahmin ediyoruz.”

ANNE-BABALAR NELER YAPMALI?
Bulut, çocukların cinsel istismara maruz kalması durumunda ailelerin yapması gerekenleri, “Cinsel istismarı önleme çalışmaları, çocuklara, ailelere ve meslek mensuplarına yönelik olmalıdır. Çocuğun, istismarın nasıl bir şey olduğunu bilmesi ve böyle bir durum yaşadığında en kısa sürede bir yakınına veya güvendiği birine yaşadıklarını anlatmasının önemli bir istismar önleme koşulu olduğu öğretilmelidir. Çünkü istismarın süresi ile çocukların istismardan etkilenme süreleri birbirine bağlıdır” şeklinde özetledi.

Uzm. Psk. Aycan Bulut, çocuğun kendisine yapılan cinsel amaçlı bir davranışı anlayabilmesi için bilgilendirme yapılması gerektiğini ifade ederek ebeveynleri uyardı: “Çocuklara, cinsel istismarla karşılaştıkları zaman, bu tür davranışlara karşı ‘hayır’ diyebilmeleri ve yüksek sesle tepki vermeleri, rahatsız oldukları kişilerden ve ortamlardan uzaklaşmaları gerektiği öğretilmeli. Özellikle istismarcı bireylerin, başkalarına anlatmamaları konusunda kendilerini tehdit ettikleri takdirde güvendikleri birilerine yaşanan olayı anlatmaları gerekli. Her ne koşulda olursa olsun ailenin çocuğun yanında olduğunu hissettirmesi ve kendisine yönelik olumsuz her durumda ailenin anlayış göstereceği ve çocuğu koruyacağı anlatılmalı. Olumlu bir kendilik değerine sahip olma, çocukların istismara karşı durmalarında ve istismarı yakınlarına korkmadan ve çekinmeden anlatmalarında önemli bir koşuldur. Unutulmamalıdır ki, olumlu benlik değeri de, olumlu aile ortamı sayesinde oluşur.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...