Çocuk profesyonel spora ne zaman başlamalı?

Yarışmacı spor ortamlarının ve kazanma kaygısıyla yapılan sıkı antrenmanların yaralanmalara neden olabileceğini vurgulayan Ortopedist Varılsüha, “Bu yüzden çocuklar 13 yaşına kadar profesyonel bir spora yönlendirilmemeli" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 06.12.2016 - 09:05

Çocuk profesyonel spora ne zaman başlamalı?

Çocukların yarışmacı spor ortamlarına sokulması ve kazanmak için daha fazla antrenman yapmaya zorlanması fiziksel yaralanmalara yol açabiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Alp Varılsüha, bundan dolayı çocukların profesyonel bir spora yönlendirilme yaşının 13 olması gerektiğini söyledi. 

BİR SPOR DALINDA ERKEN ÖZELLEŞME SPORDAN UZAKLAŞTIRIR

Çocukların bir spor dalında profesyonelleşme yerine birden fazla spor dalı ile rekabetçi olmayan bir düzeyde ilgilenmeleri gerektiğini belirten Dr. Varılsüha, "Günümüzde profesyonelliğe yönelecek çocuklar için önerilen, aynı anda birden fazla spor dalında faaliyet göstermeleri ancak hiçbirinde profesyonel düzeyde antrenman yapmamalarıdır. Bu tür bir uygulamanın 13 yaşına kadar sürdürülmesinin hem çocuğun fiziksel gelişimi açısından daha iyi olduğu, hem olası sportif yaralanmalardan korunmasını sağladığı için daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir” dedi.

Çalışmalara göre, sportif branş seçiminin 12 yaş sonrasına bırakılması halinde bu gençlerin o spor dalında küçük yaştan beri faaliyet gösteren sporculara göre daha başarılı olduklarını söyleyen Varılsüha, “Kısaca bir spor dalında erken özelleşme çocuk için sporu eğlence ve arkadaşlık, aracı olmaktan çıkarmakta, yeni beceriler edinmesini ve yaratıcılığını sınırlamakta belki de neden olduğu fiziksel ve psikolojik baskılar nedeniyle spordan tamamen uzaklaşmasına neden olmaktadır" diye konuştu.

AİLELER ÇOCUKLARI ZORLAMAMALI

Sporun sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Dr. Varılsüha, "Aileler çocuklarını sporda başarılı olmaya zorlamamalı” uyarısında bulundu.
Her geçen gün daha fazla çocuğun kulüp ve antrenör desteği altında profesyonel ortamlarda sportif faaliyetlere yöneldiğini aktaran Dr. Varılsüha, şöyle devam etti:

Op. Dr. Alp Varılsüha
Op. Dr. Alp Varılsüha

"Bu yönelim kısmen ailelerin sporun sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu kavraması ile ilgili olmakla beraber bir ölçüde de sporun bir meslek olarak seçilebileceğini fark etmiş olmalarıyla ilgilidir. Bu durum ailelerin, çocuklarını başarılı olmaları için daha fazla ders çalışmaya zorlamalarına benzer bir şekilde spor sahasında daha başarılı olmaya zorlamaları gibi bir sonuç ortaya çıkarmıştır. Çocukları bünyesine alan profesyonel kulüpler de kendilerine güçlü bir altyapı oluşturabilmek amacıyla bu sürece katılmıştır."

“ÇOCUK YAŞTA SPORA BAŞLAMAK BAŞARI GETİRİR ANLAYIŞI BİLİMSEL DEĞİL”

Çocukların spora ne kadar erken yönlendirilirlerse başarı oranının o kadar yüksek olacağına dair inanışın bilimsel olmadığına dikkat çeken Dr. Varılsüha, şunları söyledi: "Çocuklarını spora yönelten aileler düz bir mantıkla, belli bir spor dalında çalışmaya ne kadar erken yaşta başlanırsa (spora erken başlangıç 4-6 yaşı ifade eden bir deyimdir) ve ne kadar yoğun çalışma yapılırsa gelecekte çocuğun seçilen spor dalında o denli başarılı olacağını düşünmektedir. Oysa elimizdeki bilimsel veriler gerçeğin hiç de böyle olmadığını göstermektedir. Sporun sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez unsurlarından olduğu tartışmasız bir gerçektir ancak henüz kas ve iskelet sistemi gelişimini tamamlamamış çocuk bireylerin yarışmacı spor ortamlarına sokulması ve sportif başarı için daha fazla antrenman yapmaya zorlanması bu yaş grubu sporcularda gittikçe artan oranlarda aşırı antrenmana bağlı fiziksel yaralanmaların görülmesine neden olmaktadır."

Sayfa Yükleniyor...