Çocuklar için salgın tehdidi!

Yaz aylarında görülen bir enfeksiyon salgını özellikle çocuklar için büyük risk oluşturuyor. Yüksek ateş, el ve ayakta döküntü, ağız içinde aft şeklinde görülen bu hastalık, halk arasında el-ayak-ağız hastalığı olarak biliniyor.

27.06.2014 - 17:49

Çocuklar için salgın tehdidi!

Daha çok çocukları etkileyen el-ayak-ağız hastalığı, enterovirüs denilen mikroplardan kaynaklanıyor. Hastalığa sebep olan coxsackie A, coxsackie B ve enterovirüs 71 virüslerinin, yaz ve sonbahar aylarında salgınlara yol açtığını dile getiren Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen, nadiren erişkinlerde de ortaya çıkan bu hastalığın, kreş ve okula giden 10 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görüldüğünü söyledi.

Enfekte havuz sularının yutulması ile hastalığın salgın haline geldiğini belirten Dr. Göçmen, “Klinik olarak; 4-6 gün gibi kısa bir kuluçka süresinden sonra, yüksek ateş, bademcikte, dilde ve yanak içinde aft benzeri yaralar oluşur. Avuç içi ve ayak tabanında kırmızı, bazen içi sıvı dolu, ağrılı döküntüler vardır. Nadiren de bacaklarda, kalçada ve genital organlarda bu döküntüler görülebilir. Döküntüler suçiçeğini andırır ancak boyut olarak suçiçeğinden daha küçüktür. Bu bulgular bir hafta içinde geriler. Bu dönemde ağız içindeki ağrılı yaralardan dolayı çocuklar iştahları olduğu halde yemek yiyemezler, daha çok çorba, süt gibi sıvılar ve yoğurt gibi serin, ağızdaki yaraları ağrıtmayan yiyeceklerle beslenmeleri önerilir. Ağız içi yaraların ağrısını azaltmak ve iyileşme süresini hızlandırmak için çeşitli spreyler, döküntüler için kurutucu losyonlar kullanılabilir. Hastalık viral bir infeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisi yoktur, kendi seyrini tamamladıktan sonra iyileşir” dedi.

YÜZME HAVUZLARINA DİKKAT
Hastalığı önleyecek aşının bulunmadığını, genellikle solunum ve ağız yoluyla, hastalığı taşıyan bir kişi ile yakın temasla ya da enfekte suların (havuz suyu gibi) yutulması ile bulaştığını aktaran Göçmen, “Enterovirüsler; herpenjina (ani başlayan yüksek ateş, baş ağrısı, kusma, ağız içinde aftöz yaralar), akut hemorajik konjuktivit (ciddi göz ağrısı, ışığa bakamama, bulanık görme, gözde sulanma, gözde kırmızılık, göz kapağında şişlik), plörodini (göğüs ağrısı), bronşit, larenjit, ishal-kusma, aseptik menenjit, ensefalit, myokardit gibi hastalıklara da yol açabilir. Ancak bu hastalıklar el ayak ağız hastalığı kadar sık görülmez ve salgınlar yapmaz” açıklamasında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...