NTV

Çocuklar obeziteye dikkat çekmek için yarıştı

ntv.com.tr

Sağlık

Türk Böbrek Vakfı’nın çocuklarda böbrek sağlığının korunması amacıyla obeziteye dikkat çekmek için düzenlediği “Ben obez olsaydım neleri yapamazdım?” konulu video, resim ve fotoğraf yarışması sonuçlandı.

Türkiye genelinde birçok ilden yüzlerce çocuğun katıldığı yarışmada toplam 67 öğrencinin başvuruları dikkate alındı. Yaş kriterinden dolayı çalışmaları değerlendirme dışı kalanların ise yarışma süresi sonunda TBV sosyal medya hesaplarından yayınlanması sağlandı.

Video dalında en yüksek beğeniyi alan Ümraniye Çamlık Sevinç Koleji, 4. Sınıf öğrencilerinden oluşan 19 kişilik “NObezite Grubu” birinci olurken, resim dalında birincilik ödülünü İzmir –Urla’dan Perihan-Mahmut Celalettin Demirgüneş İlkokulu öğrencisi Eylül Şenel kazandı.

Fotoğraf dalının birincisi ise Antalya’dan çıktı. Alanya Mahmutlar 50. Yıl Ahmet Keşoğlu İlkokulu öğrencisi Yusuf Ebrar Akgül fotoğraf dalının birincisi olarak ödüle layık görüldü. Tüm kategorilerin birincilerine birincilik kupası, gruba fotoğraf makinası ile bireysel katılımcılara bisiklet armağan edildi. Ayrıca yarışmaya katılan tüm çocuklara sağlıklı yaşam gönüllüsü olmalarından dolayı teşekkür sertifikası verildi.

"GENÇ BEYİNLERİN DESTEĞİ ÖNEMSENMELİ"

Sevinç İlkokulu Müdürü Ebru İlbay’in organize ettiği ödül töreninde konuşan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, yarışma temasının önemine değinerek; “Dünyanın birçok ülkesinde çocuk obez sayısı ürkütücü rakamlara ulaştı. Gelecek nesiller için büyük bir tehdit oluşturan obeziteye ve obezite kaynaklı kalp-damar ve böbrek hastalıklarına dikkat çekmek buradaki asıl amacımızdı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada, ülkemizde 3 milyon obezin 1,8 milyonu 0-18 yaş aralığında. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, başta böbrek sağlığı olmak üzere genel sağlığı bizim önemli önceliklerimizden olmalı” dedi.

ÖNCE ÖDÜL, SONRA EĞİTİM

Törende, yarışmaya katılan fakat yaş sınırından dolayı değerlendirme dışından kalan 1. sınıf öğrencilerinden Mini Mini Birler Grubu’na teşekkür sertifikası ve kupa verildi. Sonrasında ise katılım sağlayan öğrencilere, böbrek sağlığının korunmasına dikkat çekmek amacıyla “sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri eğitimi” verildi.

ETİKETLER