NTV

Çocuklar yeterince uyumuyor

Anadolu Ajansı

Sağlık

Erciyes Üniversitesi’nin araştırmasına göre, 3-6 yaş grubu çocukların %60'ı yatma zamanına direnç gösteriyor, %64'ü uykuya dalmakta zorlanıyor, %75'i çok az uyuyor.

Başka faktörler yoksa çocukların uyku düzeninin 3 yaşına kadar oturmuş olması gerektiğini ifade eden ERÜ Develi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Vesile Şenol, yatma zamanına direncin önemli bir problem olduğunu söyledi.

Doç. Şenol, “Çocukların yüzde 60.7'sinin yatma saati düzenli olmayıp her gece aynı saatte yatağa gitmemektedirler. Çocukların yalnızca 19.8'i düzenli olarak kendi yatağında uykuya dalmakta, yüzde 63.3'ü uyumaktan korkmakta, yüzde 64.3'ü genellikle anne-babasını ya da kardeşinin yatağında uykuya dalmakta, yarıdan fazlası uykuya dalarken yanında anne-babasını istemekte, ağlayarak yatmaya direnç göstermektedir.

Bu yaş grubunda uykuya dalmanın gecikmesi de ciddi düzeydedir. Çocukların yüzde 64.1'i yattıktan sonraki 20 dakika içinde nadiren uykuya dalabilmektedir. Bu çocuklarda uyku süresi de önemli düzeyde problemlidir. Çocukların yalnızca yüzde 39.1'i yeterli oranda uyurken, yüzde 75.9'u çok az uyuyabilmektedir. Çocukların yalnız yüzde 4.3'ü her gün yaklaşık aynı miktarda uyku uyumaktadır'' dedi.

OYUNCAK BEBEKLE UYUYOR, KARANLIKTAN KORKUYORLAR
Her iki ya da üç çocuktan birinin ciddi düzeyde uyku kaygısı yaşadığına dikkati çeken Şenol, çocukların yüzde 63.3'ünün oyuncak bebek, hayvan, özel battaniye gibi bir obje ile uykuya daldığını, yüzde 57.2'sinin karanlıkta uyumaktan korktuğunu, yüzde 62.5'inin ev dışında bir yerde uyumakta sorun yaşadığını anlattı.

Şenol, çocukların gece uyanmaları açısından da ciddi sorunlar yaşadıklarına işaret ederek, çocukların yüzde 39.6'sının genellikle gece uykusundan en az bir kez, yüzde 39.6'sının ise birkaç kez uyandığını, yaklaşık yüzde 70'inin ise geceleyin anne-babasının ya da kardeşinin yatağına gittiğini belirtti.