Çocuklara dijital ortam uyarısı

Dijital ortam 3 yaşından küçük çocuklara zarar verebilir. Uzmanlar, yeni nesil teknolojik aletlerle vakit geçiren çocuklarda otizm belirtisi görülebileceğini söylüyor. Çocuklara rol model olan anne-babalara da görevler düşüyor.

NTV 15.07.2016 - 15:31

Çocuklara dijital ortam uyarısı

Akıllı telefon, tablet, televizyon...

Dijital ortamla 3 yaşından önce tanışan çocuklarda otizm belirtilerinin görülebildiğini söyleyen Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural, “Dijital ortamla uzun süre temas eden çocukların algılarında gecikme olabiliyor, konuşmalarında gecikme olabiliyor, otizme benzer davranışlar oluşabiliyor. O yüzden çocukları bu cihazlardan uzak tutmak gerekiyor” dedi.

Uzmanlar, yeni nesil elektronik aletlerin çocukların beyin gelişimine zarar verebileceğini söylüyor.

Dijital ortamın en ciddi tehlikesinin algı zayıflığı olduğunu dile getiren Prof. Vural, “Çocuklar dijital dünyayla bu kadar temas haline geçtiği zaman arkadaş aramıyorlar, etraflarında arkadaş olmuyor, arkadaşları tamamen kullandıkları tabletler ve bilgisayarlar oluyor" diye konuştu.

ANNE-BABALAR ROL MODEL OLUYOR

Çocukların 3 yaşından sonra da dijital dünya ile temas süresinin kısıtlı olması öneriliyor.

Buna göre bilgisayar veya tabletle geçirilen süre 1 saati geçmemeli

Elektronik aletlerle zaman geçiren anne ve babaların davranışlarının da çocuk için belirleyici olduğuna vurgu yapan Vural, “Anne ve baba çocuğa rol model oluyor. Bir yemek yiyorsunuz, annenin, babanın, herkesin elinde bir telefon, çocuklar yan tarafta tabletle oynuyor. Anne-babaların da bu dijital dünyayla haşır neşiri azaltması lazım. Kitap okusunlar, dışarı çıksınlar” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...