Çocuklarda rotavirüs ishaline karşı aşı çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada yılda 500 bin çocuğun ölümüne neden olan ishale karşı dünya genelinde aşı çağrısında bulundu.

Çocuklarda rotavirüs ishaline karşı aşı çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), halen Avrupa ve Amerika kıtasında ulusal bağışıklama programı içinde yer alan rotavirüsü aşısının gelişmekte olan ülkelerde de uygulanmasını tavsiye etti.

BM'ye bağlı örgüt, rotavirüsü aşısının zengin ülkelerde etkin olduğunu ve gelişmekte olan ülkelerde de kullanılabileceğini belirtti.

Merkezi Seattle'da bulunan Uygun Sağlık Teknoloji Programı, rotavirüsü aşısının her yıl gelişmekte olan ülkelerde 225 bin çocuk ölümünü engelleyebileceği tahmininde bulundu.

Programın sözcüsü, yoksul ülkelerin, Bağışıklama ve Aşı için Küresel İttifak'a bu aşının finansmanı için başvurabileceğini vurguladı. Hükümetlerle birlikte Bill ve Melinde Gates Vakfı gibi özel yapılanmaların içinde yer aldığı kuruluş, gelişmekte olan ülkelere 2015 yılı sonuna kadar çoğu aşı programları için 3 milyar dolarlık katkı taahhüdünde bulunmuştu.

Bu arada Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü de rotavirüsü aşısının bütün bölgeler için önerilmesinin çok iyi olduğunu belirterek, aşının çok sayıda hayatın kurtarılmasını sağlayacağına işaret etti.

Gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerin sorunu olarak görülen rotavirüs ishalleri, gelişmiş ülkelerde hastanede tedavi gerektirecek şekilde hastalığa neden olurken, gelişmekte olan ülkelerde hem hastalığa, hem de ölüme neden oluyor.

Gelişmiş ülkelerde hastalığa, hastane yatışlarına ve ekonomik kayıplara neden olarak görülen rotavirüs ishalleri, dünya genelinde yılda 500 bin, günde yaklaşık 1600 çocuğun ölümüne yol açıyor.

Ölümlü ishal vakaların yüzde 85'inden fazlası, tıbbi bakımın yeterli olmadığı ve ağır vakaların genelde hayatta kalabilmek için zamanında rehidrasyon tedavisi alamadığı Afrika ve Asya'da görülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...