Bahar alerjisinin; alerjik nezleye, astıma ve göz alerjisine sebep olabildiğini, yanı sıra çocuklarda yorgunluğa ve okul başarısında düşüklüğe yol açabildiğini vurgulayan Central Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mübeccel Akman, “Bahar alerjisi olan çocukların çoğunlukla burunları tıkalı olur ve bu sebeple düzenli uyku uyuyamazlar. Uykusunu iyi alamayan çocuklar, gün boyu kendilerini yorgun, bitkin ve halsiz hisseder” dedi.

Alerjiden korunmak için polenlerin yoğun olduğu sabah 5 ile 10 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiğini belirten Akman, diğer korunma yolları hakkında şunları aktardı: “Dışarı bu saatlerde çıkılacaksa ağız ve burun kapatılmalıdır. Her akşam duş alınmalı, sokaktan gelince giysiler değiştirilmelidir. Araba ve evlerin camları açılmamalı, dışarıdayken gözlük ve şapka kullanılmalıdır. Polen alerjisi tedavisinde kullanılan anti alerjik ilaçlar hekim gözetiminde alınmalıdır. Alerjik hastalıklar ve enfeksiyon hastalıkları çoğunlukla ani hava değişimlerinde ortaya çıkar. Bu dönemlerde çocuklar sıcaklığa uygun olarak giydirilmelidir. Terleten kıyafetlerden uzak durulmalı, gerektiğinde terli giysiler sık sık değiştirilmelidir.

ELLER SIKÇA YIKANMALI
Çocuğun ellerini sıkça yıkamak her dönemde enfeksiyonlardan korunmanın en basit ve en etkili yollarından biridir. Eve gelindiğinde ebeveynlerin önce ellerini ve yüzünü yıkayıp sonra çocuklarıyla temas etmeleri gerekir. İyi ve dengeli beslenmek de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Yoğurt, kefir benzeri besinler, probiyotik içerdikleri için barsak florasını güçlendirir. Taze meyve ve sebzeler de bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden bolca tüketilmelidir. Güneşli havalarda yarım saat yapılacak yürüyüş de hem çocuklar hem yetişkinler için oldukça faydalıdır. Ayrıca iyi havalandırılmayan kapalı mekanlardan ve alışveriş merkezlerinden uzak durulmalıdır.”