“Çocukları bir gün değil her gün hatırlamalıyız” (20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü)

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yapan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin, başta serebral palsli olmak üzere herhangi bir engelle  yaşayan çocukların topluma dahil edilmesi için tüm imkanların sağlanması gerektiğine vurgu yaptı, “Hayatları boyunca gerek ailelerinin gerekse uzmanların desteğine ihtiyaç duyan çocuklarımızı bir gün değil her gün hatırlamalıyız” dedi.

Haberler - ntv.com.tr 20.11.2018 - 08:56

“Çocukları bir gün değil her gün hatırlamalıyız” (20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü)

20 Kasım tarihi, 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanıyor.

Çocuk hakları; hem kanunen hem ahlaki olarak dünya üzerindeki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma ile fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakları tanımlamakta kullanılan evrensel bir kavram.

“ÇOCUKLARA KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ VAR”

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde hem tüm çocukların hem de herhangi bir nedenden dolayı özel bakıma ihtiyaç duyan çocukların haklarına değinen Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin, “Çocuklar ülkemizin geleceğini oluşturan bireylerdir. Onlar büyürken bize düşen sorumluluk temel hak ve özgürlüklerini korumak, hayallerine ulaşabilmeleri için güzel bir çocukluk geçirmelerini sağlamaktır” dedi.

Başta serebral palsli olmak üzere herhangi bir engelle yaşayan çocukların topluma dahil edilmesi için tüm olanakların sağlanması gerektiğini ifade eden Evgin, “Bunların başında kişisel ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış eğitim – öğretim ortamları gelmektedir. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye olarak, özellikle Cerebral Palsy’li çocukların geleceğine umut olmak için adımlar atıyor ve çocuk hakları konusunda üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Hayatları boyunca gerek ailelerinin gerekse de uzmanların desteğine ihtiyaç duyan çocuklarımızı bir gün değil her gün hatırlıyoruz” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...