Çocukları güneşin zararlı etkilerinden koruyun

Yaz mevsiminde oyun oynarken, denize veya havuza girerken uzun saatler güneş altında duran çocuklar, güneşin zararlı etkilerine de maruz kalıyor.

01.07.2009 - 11:59

Çocukları güneşin zararlı etkilerinden koruyun

"Çocuklarımızı güneşe karşı korumamız şart, çünkü güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmayanlarda ileride cilt kanseri söz konusu olabilmekte" diyen Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocukların güneşin zararlı etkilerinden korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

GÜNEŞ IŞINLARINDAN NASIL KORUNULUR?

Güneş yanıkları ve ileride oluşabilecek melanom gibi cilt kanserinin oluşumunu engellemek için çocukları zararlı güneş ışınlarından korumak gerekmektedir. Yaşamın ilk yıllarında cilt çok ince olduğu için ve 9-12 yaş grubu çocukları kontrol etmek zor olduğu için özellikle o yaşlarda güneş yanığı olasılığı artmaktadır.  Dolayısıyla bu yaş gruplarına özellikle dikkat edilmelidir.

Güneş kremi çeşitli kimyasallar içeren, güneşin zararlı ışınlarının cilde nüfuz etmesini önleyen, cinsine göre farklı özellikler taşıyan kremlerdir. Kremleri farklı kılan ana özellikler şunlardır:

SPF / Koruma Faktörü: Bu özellik genelde ilk göze çarpandır ve 2’den 50 hatta daha yüksek rakamlara bile çıkabilir. Çocuklarda 20-30 faktör genelde yeterlidir. 30 ile 50 faktör arasında yaklaşık yüzde 3’lük koruyuculuk farkı vardır.

UVA ve UVB’den korunma: Özellikle UVB ancak her iki çeşidi de kansere neden olabilmektedir, dolayısıyla ürün her iki ışına karşı korumalı.

Waterproof / Water resistant (suya dayanıklı / suya dirençli): Suda 80 dakika kalındığında waterproof krem koruyucu etkisini devam ettirirken water resistant olanı 40 dakika devam ettirir. Bu nedenle waterproof daha güçlüdür.

30 dakikanın üstünde güneşte kalacak çocuğunuza, güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce güneş kremi sürmelisiniz. 80 dakikada bir güneş kremi tazelenmelidir.

ALTI AY ALTINDAKİ ÇOCUĞUNUZA GÜNEŞ KREMİ SÜRMEYİN

Son önerilere göre çinko oksit içeren (içerikte Zn oxide diye geçer) güneş kremleri altı ay altındaki bebeklere uygulanabilmektedir. Bu yaş grubundaki bebeklerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları, gölgede kalarak, hafif giysi ve şapka ile korunmaları gerekmektedir.

Bazı güneş kremleri önemli düzeyde cilt alerjilerine neden olabilmektedir. Özellikle geçen seneden kalan kremleriniz buna neden olabilir, dolayısıyla onları atın. Yeni aldığınız güneş kremini tatilinizin ilk günü çocuğunuzun her yerine ilk kez sürdükten sonra alerji yaratırsa bu hem çocuğunuzun keyifsizliğine hem de tatilinizin kötü geçmesine neden olacaktır.

Dolayısıyla, şu yöntemi tavsiye ederim. Yeni kreminizi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğunuzun koluna bir iki santimetrelik alana sürün ve yara bandıyla kapatın. Ertesi gün güneş altında yara bandını çıkarın. Eğer 15 dakikada o bölgede kızarıklık, şişlik veya kaşıntı olmuyorsa, tekrar içeri girin, güneş kremini tam sürün ve 30 dakika sonra eğlence başlasın!

GÜNEŞ KREMİ HARİCİNDE ÇOCUKLARI KORUYAN YÖNTEMLER

Tişört gibi hafif pamuk giysiler yaklaşık 7 faktörlük koruma sağlarlar (SPF 7) dolayısıyla kendi başına yeterli olmaz ama çok yardımcıdır.
Şapka özellikle kulakları ve yüzü korur.
Doğrudan güneş ışınlarından korunmak için özellikle yaşamın ilk altı ayında şart.

Saat 10:00 ile 16:00 arası dışarı çıkmamak önemlidir. Güneş ışınlarının bulunduğunuz yerde en dikine dolayısıyla en etkili geldiği saatlerde güneşe çıkmamak en doğrusudur. Havanın bulutlu olması sizi yanıltmasın çünkü güneşin zararlı ışınları bulutları rahatça delip geçmektedir. Güneşi belki görmüyorsunuz ama emin olun, o sizi görüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...