Çocukları hastalıktan oynayarak koruyacaklar

İzmir'deki ilköğretim okulu öğrencilerinin dikkatini, bulaşıcı hastalıklardan korunma ve hijyen konusuna çekmek, farkındalık yaratmak ve bilgi düzeyini artırmak amacıyla proje başlatıldı.

Anadolu Ajansı 13.01.2010 - 13:38

Çocukları hastalıktan oynayarak koruyacaklar

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) ve Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Baştabipliği ortaklığında ''Hijyen ve Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma'' projesi başlatıldı.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şenol Sarıavcı, kirli ellerde çok sayıda bakteri bulunduğuna dikkati çekerek, el temizliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Son dönemde grip salgınlarının gündemde olduğunu hatırlatan Sarıavcı ''Grip ve benzeri bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde hijyen birinci etken. Okul gibi kalabalık ortamlardaysa hijyen daha da önemli. Okullarda çeşitli eğitimler düzenledik ve onlardan sonra hem çocuklarda hem de ailelerde olumlu davranış değişikliği gördük'' diye konuştu.

DOKTORLAR OYNAYARAK ANLATACAK
Proje kapsamında, doktor ve hastane çalışanlarından oluşan bir grup, hijyen ve bulaşıcı hastalıklardan korunma yollarını tiyatro oyunuyla anlatacak. Tüm ilköğretim okullarında sergilenecek oyunun, çocukları eğlendirirken bilinçlendirmesi planlanıyor.

Proje kapsamında farkındalık yaratma amacıyla ilköğretim 1, 2, ve 3. sınıf öğrencileri için ''hijyen'' konulu resim, 4. ve 5. sınıf öğrencileri için ise ''bulaşıcı hastalıklardan korunma'' konulu kompozisyon yarışması yapılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...