Çocukların sol beyni neden gelişmiyor?

Türkiye'de 30 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, çocuklardan 29'unun sol beyinlerinin yeterince gelişmediğini ortaya koydu.

NTV Haber 25.08.2011 - 13:13

Çocukların sol beyni neden gelişmiyor?

Çocuğunuz derslerinde başarısızsa ve dikkat eksikliği varsa, beyinlerinin sol kısmını yeterince kullanamıyor olabilir.

Uzmanlara göre, bu durumun başlıca nedeni genetik faktörler. Sağlıksız beslenme ve ebeveynlerin tutumu da bu durumda çok etkili.

Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli tarafından yapılan araştırmaya göre, 7-18 yaş arası 30 çocuktan sadece biri sol beynini yeterince kullanabiliyor.

Geri kalan çocuklar ise sol beyinleri yeterince gelişmediği için, derslerinde başarısızlık, dikkat eksikliği, kendini ifade edememe gibi sorunlarla karşılaşabiliyor.

“Sol beynin kontrolü altında bulunan yargılama, doğru karar verme, planlama, sözle ifade, genel kültür bilgilerinde düşüklük bulduk” diyen Dr. Sürmeli, beynin sağ kısmının ise müzik, sanat gibi yaratıcılık gerektiren alanlarda kullanıldığını belirtti.

Sorunun başlıca nedeninin genetik olduğunu vurgulayan Sürmeli, bunun dışındaki en önemli faktörün sağlıksız beslenme olduğunu söyledi. Dr. Sürmeli, “Bu çocukların genelinde abur cubur, şekerli tatlılar, fast food tarzı beslenme var. Çocukların, proteinden zengin, omega 3 içeren balık gibi beyne daha iyi gelen ya da antioksidan içeren besinlerle beslenmediklerini gördük” diye konuştu.

Dr. Tanju Sürmeli’ye göre bu sorunla mücadelede ebeveynlere de görev düşüyor. Zira aile içinde çocukların kendini ifade etmesine izin vermek, güzel Türkçe kullanarak dağarcıklarına katkıda bulunmak, çocukların kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlıyor.

Sürmeli ailelere, çocuklarını magazin dergileri yerine gazete okumaya, televizyon dizileri yerine ise belgesel izlemeye teşvik etmelerini öneriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...