Çocukluk çağı kanserleri başarıyla tedavi ediliyor

Dünyada her bir milyon çocuğun 100 ile 150’si kansere yakalanıyor. Tıptaki gelişmeler sayesinde çocukluk çağı kanserleri büyük oranda başarıyla tedavi edilebiliyor.

Haberler - ntv.com.tr 15.02.2017 - 09:16

Çocukluk çağı kanserleri başarıyla tedavi ediliyor

15 Şubat Dünya Çocuk Kanserleri Günü nedeniyle açıklama yapan TÜSEB (Türkiye Kanser Enstitüsü) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, Türkiye’de çocukluk çağı kanserlerinde uygulanan tedavilerde başarı oranının gelişmiş ülkelere yakın olduğunu söyledi.

Ülkemizdeki tümör kayıtlarında çocukluk çağı kanserlerinde ilk 5 sırayı lösemiler, lenf bezi kanserleri, beyin tümörleri, nöroblastom, yumuşak doku sarkomlarının aldığını belirten Prof. Özet, bu hastalıkların kemoterapi, radyoterapi, cerrahi gibi çok disiplinli yaklaşımla tedavi edildiğini aktardı.

Tıptaki ilerlemelerin, hastalığın tanı ve tedavisinde başarılı sonuçlar alınmasına yol açtığını vurgulayan Özet, “ Bakanlığı 18 yaş altında tüm kanser hastası çocukların tedavi masrafını karşılamaktadır. Yurtdışından temin edilmesi gereken kanser ilaçları yine Sağlık Bakanlığı aracılığı ile temin edilebilmektedir. Ayrıca ülkemizde pek çok çocuk onkoloji merkezi uluslararası düzeyde tanı ve tedavi hizmeti verebilmektedir. Bu nedenle ulusal verilerin sonuçlarına bakıldığında çocukluk çağı kanserlerinde 5 yıllık yaşam oranı %70’lere dayanmıştır. Ancak hedef; gelişmiş ülkelerdeki %70-80 yaşam hızını yakalayabilmektir. Bunun için de farkındalığın arttırılması ve tüm çocukların tanı ve tedavi merkezlerine ulaşabilmesi için çalışılmaktadır” diye konuştu.

Kanser alanında yapılacak çalışmaları desteklemek amacıyla kurulan Türkiye Kanser Enstitüsünün, erişkin ve çocukluk çağı kanserlerinin önlenmesi, tanımlanması ve tedavisine yönelik çalışmalarla ilgili projelere destek verdiğini dile getiren Prof. Özet, “Türkiye Kanser Enstitüsü, geleceğimiz olan ve bu hastalığa yakalanan çocuklarımızın tanı ve tedavisi ile ilgili uluslararası standartların sağlanması konusunda Sağlık Bakanlığı ile birlikte tüm projelere ve çalışmalara destek vermeye devam edecektir” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...