Çocukta özgüven nasıl geliştirilir?

Çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak ve başarılı bir kariyer grafiği yakalamasını sağlamak birçok anne-babanın ortak hedefi. Ancak göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri de çocuğun mutlu ve özgüvenli bir birey olarak büyümesi.

ntv.com.tr 09.01.2017 - 11:49

Çocukta özgüven nasıl geliştirilir?

Mutlu, ne istediğini bilen ve özgüvenli çocuklar yetiştirmede rol model olarak görülen anne-babalara önemli sorumluluklar düşüyor. Çünkü çocuk dünyaya gözünü açtığı andan itibaren karşısında anne-babasını görüyor ve hayata onlarla birlikte hazırlanıyor.

“Günümüzde artık hangi anneye sorsanız, ‘çocuğum şöyle akademik kariyer yapsın, böyle başarılı olsun’ demek yerine, ‘çocuğum mutlu ve özgüvenli olsun’ diyor” diye konuşan Aile Koçu Saadet Demir Algan, çocuklarda özgüven yaratmanın inceliklerine değindi, özellikle bu konuda annelere düşen sorumluluklar hakkında şunları söyledi:

“Biz yeni nesil anneler, insan psikolojisi gelişimi, araştırmalar ve yaşadığımız tecrübeler sonucu artık biliyoruz ki, hiçbir mevki, hiçbir başarı, mutluluk kadar tatmin edici değil. Hiçbir başarı, sağlıklı düşünen, özgüven sahibi kişi kadar uzun vadeli değil.

Bunun bilicinde olan anneler olarak; çocuklarımız mutlu olsun istiyoruz ve bunun için de yapılacak şey; ne istediğini bilen, özgüvenli bireyler yetiştirebilmek.

Bugüne kadar, bu konuyla alakalı görüştüğüm tüm pedagog ve çocuk gelişim uzmanlarının genel kanaati; ‘Siz aile olarak, çocuklarınızın aynasısınız. Eğer siz kaygılı ve kontrol edici tavırlarınızla sürekli çocuğunuzu yönetmek isterseniz bu ona yansır ve siz hangi okula gönderirseniz gönderin, hangi eğitim sistemini uygun görürseniz görün çocuk özgüven konusunda eksik kalır” şeklinde.

“ÇOCUK, ‘BENİM YERİME HER ŞEYİ ANNEM DÜŞÜNÜR” DEMEMELİ”

Ben, anne olarak çocuğuma kaygılarımı; vücut dilim ya da cümle içinde ‘ben senin yerine yaparım’ alt mesajı ile verirsem, çocuğun özgüveni yerle bir oluyor. Çocuğum; ‘nasılsa benim yerime her şeyi düşünen bir annem var’ diyor.

Sözün özü; biraz rahat olmak gerek bu ortamda, ama nasıl? Her gün yaşanan kötü olaylar hepimizi ister istemez kaygılı hale getiriyor. Bu konudaki genel görüşü ise şöyle özetleyebiliriz: Çocuk kontrol alanınızda olsun, en azından bilinçlenene ve size her şeyi anlatacak yaşa gelene kadar. Ancak bu dönemde bile sizin gözetiminizde olduğunu fark etmesin. Bu durumda yine bize çok iş düşüyor.

ÖZGÜVENLİ ÇOCUK YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI

Peki çocuğun özgüvenini geliştirmek için başka neler yapmalıyız? İşte cevaplar:

– Odasına kapıyı vurmadan ve izin almadan girmeyin.
-Odasını toplamayın, bırakın sorumluluk alsın. Kendisi toplayıncaya kadar odasında hiçbir şeyin yerini değiştirmeyin, sabırlı olun.
– Ev içinde ona ufak tefek sorumluluklar verin.
– Onu dinleyin, sözünü kesmeyin, sıkılsanız bile belli etmeyin ve siz konuşurken onun da sizi bölmeden dinlemesini rica edin.
– Çocuğunuza karşısındakine saygılı olmayı öğretin ve onunla ‘ben’ diliyle konuşun.
‘Ben’ dili ne diye soracak olursanız, bir sonraki yazıyı beklemenizi öneririm.”

Sayfa Yükleniyor...