İlişkili Haberler

Havaların bir sıcak, bir soğuk olduğu bu mevsimde grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanan çocukların ailelerinne bir uyarı geldi.

Uyarının sahibi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Pehlivan, üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülen dönemlerde ailelerin, romatizmal hastalıklar konusunda daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Çocuklarda romatizmal hastalıklara büyük önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Pehlivan, zamanında tedavi edilmeyen bu rahatsızlıkların ilerleyen yaşlarda tedavisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceğini anlattı.

"GECİKEN GRİP TEDAVİSİ BEYNİ BİLE ETKİLEYEBİLİR"

Pehlivan, çocuklarda bakteriyel nedenlerden kaynaklanan grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı hastalıkların zaman geçirilmeden tedavi ettirilmesinin önemine işaret ederek şunları kaydetti:

"Çocukların bakteriyel nedenlerden ileri gelen grip, nezle gibi rahatsızlıkların erken tedavi edilmemesi, kalbi, bazen cildi, bazen beyni dahi etkileyebilen birtakım romatizmal hastalıklara yol açabilir. Üst solunum yolu, boğaz ağrısı, ateş, farenjit (yutak iltihabı) durumlarında da görülebilir. Bunun bakteriyel olup olmaması önemlidir. Böyle bir durumda erken bir dönemde kültür alınarak bakteriyel bir durum tespit edilirse en kısa sürede tedavi edilmesi, çocuğun gelecekteki yaşamı için çok önemlidir."

"CİDDİ KALP YETMEZLİĞİ VE ÖLÜM NEDENİ OLABİLİR"

2 ila 16 yaşlarındaki tüm çocuklarda bu durumun risk oluşturduğunu dile getiren Pehlivan, "Romatizmaya bağlı kalp etkilenmesi söz konusuysa bu ilerleyen dönemlerde ciddi kalp yetmezliği hatta ölümlere dahi neden olabilir. Dolayısıyla vücudun romatizmal hastalıklardan olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla aylık koruyucu ilaç tedavileri gerekebilir" dedi.