Corona ve MERS can alıyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, 13 kişinin aynı gün corona virüsüne yakalandığını, bunlardan 3'ünün hayatını kaybettiğini duyurdu. Yunanistan’da ise Suudi Arabistan’dan Atina’ya gelen kişide Mers virüsü saptandı.

21.04.2014 - 10:52

Corona ve MERS can alıyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Abdullah er-Rabia, yaptığı açıklamada, dün Cidde'de 7, Riyad'da 4, Medine ve Necran'da birer olmak üzere 13 kişinin ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olan corona virüsüne yakalandığını, bunlardan 3'ünün hayatını kaybettiğini belirtti. 

Sağlık Bakanlığı'nın, virüsü kontrol altına almak için büyük çaba sarf ettiğini ifade eden Rabia, sahip oldukları geniş tecrübe sayesinde hac ve umre mevsimini karşılamaya hazır olduklarını kaydetti.

Rabia, bakanlığın, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa, ABD ve Doğu Asya'daki bulaşıcı hastalıklarla mücadele merkezleri ile Körfez İşbirliği Konseyi'nden (KİK) 22 uzmanı hafta sonunda corona virüsünü görüşmek için çağırdığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada da hayatını kaybedenlerden birinin 49, 2'sinin 68 yaşında erkek oldukları, Cidde, Medine ve Necran'da ikamet ettikleri belirtildi.

İlk kez bir günde ülkede 13 yeni corona virüsü vakasıyla karşılaşıldığı kaydedilen açıklamada, şimdiye kadar ülkede corona virüsüne yakalananların 244’e, ölenlerin ise 79'a yükseldiği belirtildi.

SARS'ın değişik bir türü olan corona virüsü ilk olarak Eylül 2012’de tespit edilmişti. Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

ATİNA’DA PANİK
Suudi Arabistan’da yaşayan ve Paskalya tatili için 17 Nisan’da Cidde’den başkent Atina’ya gelen bir Yunanlının (69) da, MERS virüsü taşıdığı tespit edildi. Alarma geçen Yunan sağlık bakanlığı, havayolu şirketinden yolcu listesi istedi. Ayrıca, MERS virüslü Yunanı Atina havaalanından şehir merkezine götüren taksi şoförü de aranıyor. Sars virüsünden daha tehlikeli ve ölümcül olduğu belirtilen MERS virüsü, ilk olarak Ortadoğu ülkelerinde görülmüştü.

THY DE EKİBİ SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRMİŞTİ
Türk Hava Yolları, 28 Mart'ta İstanbul aktarmalı olarak Cidde'den-Kuala lumpur'a giden bir yolcunun MERS virüsünden hayatını kaybetmesi üzerine kabin ekibini sağlık kontrolünden geçirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...