Corona virüs ile grip, nezle ve alerji arasındaki farklara dikkat!

Grip, nezle, alerji ile corona virüs (Kovid-19)  benzer bulgulara yol açıyor ancak uzmanlar, yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığında mutlaka yeni tip corona virüs değerlendirmesi yapılması gerektiğini yineliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.03.2020 - 12:55

Corona virüs ile grip, nezle ve alerji arasındaki farklara dikkat!

GÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, dünya genelinde görülen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip corona virüs (Kovid-19) ile sık görülen diğer üst solunum yolu hastalıklarına ilişkin bilgi verdi.

Kovid-19'un mevsim olarak hala soğuk havanın hakim olduğu bir dönemde görüldüğüne işaret eden Şenol, kış mevsiminde ateş, boğaz ağrısı, burunda tıkanıklık ve öksürük ile seyreden bir grup hastalık bulunduğunu hatırlattı.

Bu tür üst solunum yolu hastalıklarının grip, nezle, alerji ve yeni tip corona virüsün birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Şenol, "Yüksek ateş, alerji dışında nezle, girip ve Kovid-19'da görülmektedir. Öksürük, grip ve alerjide, baş ve boğaz ağrısı ise nezle ve gripte sıklıkla görülmektedir" dedi.

Kovid-19'dan şüphelenildiğinde tanı testi yapılması istenilecek kişilerde ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetlerinden en az birinin, öksürük ve solunum sıkıntısının aranması gerektiğine işaret eden Şenol, hastalıklara ilişkin şu bilgileri verdi:

“GRİP İLE KOVİD-19 BELİRTİLERİ BİRBİRİNDEN ZOR AYRILIR”

" aniden başlamaz, belirti ve bulguları uzun sürelidir. Alerjide ateş olmaz, öksürük vardır. Alerjide hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarma ve kaşıntı görülür. Aynı şekilde nezlede de hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı ile karşılaşılır. Nezlenin en önemli belirtisi ise şiddetli burun akıntısıdır. Bu bulgu diğer hastalıklarda yoktur.  açısından ateş ve öksürük hastalığı düşündüren en önemli bulgulardır. Grip ile Kovid-19 belirtileri birbirinden zor ayrılır. Her ikisinde de ani başlayan ateş, kuru öksürük, kırıklık ve halsizlik söz konusudur. En önemli fark ise solunum sıkıntısı (nefes darlığı) gripte olmazken Kovid-19'da vardır. En önemli nokta ise grip ile en çok karışan belirti ve bulgulara rağmen Kovid-19 kesinlikle grip değildir."

HANGİ BELİRTİ, HANGİ HASTALIĞIN İŞARETİ?

NEZLE: Şiddetli burun akıntısı, hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı, baş ve boğaz ağrısı.

ALERJİ: Kuru öksürük, hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı.

GRİP: Ani ateş, kuru öksürük, baş ve boğaz ağrısı, halsizlik.

KOVİD-19: Ani ateş, kuru öksürük, halsizlik, nefes darlığı.

VİDEO: CORONA VİRÜS TESTİ NASIL YAPILIR?

Sayfa Yükleniyor...