Corona virüs testi sonuçları e-Nabız uygulamasında

Sağlık Bakanlığı, corona virüs testi yaptıran vatandaşların test sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşabileceklerini duyurdu.

Anadolu Ajansı 20.03.2020 - 10:58 | Son Güncelleme : 20.03.2020 - 11:26

Corona virüs testi sonuçları e-Nabız uygulamasında

Son dakika haberi! 

Corona virüs testi yaptıran vatandaşların sonuçlara "e-Nabız" uygulamasından uluşabilecekleri bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede, "Koronavirüs testi yaptırmış vatandaşlarımız test sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşabilir" ifadesine yer verildi.

YERLİ HIZLI TANI KİTİ 15 DAKİKADA CORONA VİRÜSÜ BELİRLEYECEK

Bu arada dünya genelinde etkisini gösteren yeni tip corona virüsün (Covid-19) belirlenmesi için daha fazla kişiye daha kısa zamanda test yapılabilmesi amacıyla hızlı tanı kiti de kullanılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yaptığı bilgilendirmede, hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıkladı.

Alınan bilgiye göre, yerli tanı kiti ile yaklaşık 60 ile 90 dakikada sonuç alınırken, antijenden geliştirilen hızlı tanı kiti ile yaklaşık 15 dakika içinde sonuca ulaşılacak.

Daha kapsamlı olan yerli tanı kitinin kullanılmaya devam edeceği belirtilirken, daha fazla kişiye test yapılıp izolasyonun sağlanabilmesi amacıyla hızlı tanı kitinin de uygulamaya başlanacağı kaydedildi.

İlk olarak halk sağlığı laboratuvarlarında kullanımına başlanan hızlı tanı kiti, ihtiyaç duyulan illerde de uygulanacak.

Yerli tanı ve hızlı tanı kitlerinde ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneği ile inceleme yapılıyor.

VİDEO: SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN '14 GÜN' UYARISI

Sayfa Yükleniyor...