Corona virüse bir kurban daha

Katar'da, corona virüsüne yakalanan bir kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Anadolu Ajansı 20.11.2013 - 10:37

Corona virüse bir kurban daha

Katar Yüksek Sağlık Kurulu'ndan yapılan açıklamada, birkaç gün önce corona virüsüne yakalanan 61 yaşındaki göçmen işçinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Sağlık Kurulu, birkaç ay önce çalışmak üzere Katar'a gelen 61 yaşındaki kişinin nereli olduğu ve virüsü nasıl kaptığı konusunda açıklama yapmazken, yine kendisinde virüs saptanan 48 yaşındaki göçmen işçinin iyileştiği ve üç haftalık müşahedenin ardından taburcu edildiği belirtildi.

Açıklamada, Katar'da son bir yılda 9 corona virüsü vakası tespit edildiği, vakalardan üçünün çalışmak için ülkeye gelen yabancılarda, diğer 6'sının ise Katar vatandaşlarında belirlendiği ifade edildi. Virüse yakalanan 6 Katar vatandaşından 3'ü hayatını kaybetmişti.

Ortadoğu'nun kabusu haline gelen corona virüsünden etkilenenlerin sayısı, Eylül 2012'den bu yana 127'si Suudi Arabistan, 9'u Katar, 6'sı Birleşik Arap Emirlikleri, 3'ü Tunus, 2'si Ürdün ve 1'i Umman'da olmak üzere bölge genelinde 148'e yükseldi.

Corona virüsü, Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi bazı Avrupa ülkelerinde de görüldü. Hastalık nedeniyle 53'ü Suudi Arabistan'da olmak üzere şu ana kadar dünya genelinde 63 kişi hayatını kaybetti.

NASIL BULAŞTIĞI VE TEDAVİSİ BİLİNMİYOR
Henüz nasıl bulaştığı konusunda kesin bir bilgiye ulaşılamayan virüsün, deve veya keçiden yayıldığı ihtimali üzerinde duruluyor. Hastalığın belirtilerinin SARS virüsünde olduğu gibi günlerce süren ateş ve öksürük olduğu kaydedilirken, coronanın SARS'a göre 8 kat daha ölümcül olduğu ifade ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...