Corona virüse karşı kullanılan maskeler egzamaya neden olabilir

ABD bilim insanları, yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisine karşı tedbir amaçlı kullanılan yüz maskelerinin özellikle hassas cilde sahip olan ve çeşitli alerjilerden muzdarip olan kişilerde egzamaya neden olabileceği konusunda uyardı. Uzmanlar, cilt rahatsızlıklarından korunmak için pamuk bazlı boya içermeyen maskelerin kullanılmasını tavsiye etti.

Haberler - ntv.com.tr 13.11.2020 - 16:57

Corona virüse karşı kullanılan maskeler egzamaya neden olabilir

ABD’nin Ohio eyalatinde bulunan Cinninnati Üniversitesi Hastanesi’nden araştırmacılar, yüz maskelerinde bulunan elastik bantların egzamaya neden olabileceğini keşfetti.

Yüzünde aniden ortaya çıkan kızarıklar nedeniyle hastaneye başvuran ve çeşitli cilt alerjileri bulunan 60 yaşındaki bir adamı ilk etapta tedavi edemeyen doktorlar, problemin yüz maskesinden kaynaklandığı belirledi.

Söz konusu hastaya, maske sorunu tespit edilmeden önce, normal bir anti-alerji ilacı  prednizon tedavisi uygulandı. Ancak ilaç etki göstermeyince adam tekrar hastaneye başvurdu.

"PAMUK BAZLI BOYA İÇERMEYEN MASKELER TERCİH EDİLMELİ"

Çalışmanın ortak yazarı olan alerji uzmanı Doktor Kristin Schmidlin, “Kızarıklıklarının maskenin elastik bantların denk geldiği yerde ortaya çıktığını fark ettik. Prednizonu azalttık ve kızarıklık düzelene kadar topikal steroid ve immünosupresan kullanmasını tavsiye ettik. Ayrıca elastik olmayan, pamuk bazlı, boyasız maddelerden yapılan maskeler kullanmasını söyledik. Bir hafta hasta kızarıklığının iyileşmeye devam ettiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte araştırmanın bulgularının, yıllık Alerji, Astım ve İmmünoloji toplantısında sunulduğu ifade edildi.

CİLTTE MİKRO SÜRTÜNMELERE NEDEN OLUYOR

Öte yandan söz konusu çalışma, aağlık çalışanları arasında artan egzama vaklarını ortaya çıkaran İngiltere’deki bir araştırmanın ardından geldi. Araştırmacılar 3-katlı cerrahi maskeler ve N95 maskeleri de dahil olmak üzere çoğu maskenin keçe benzeri dokunmamış malzemelerden yapıldığı belirtildi.Uzmanlar, bu malzemelerin ciltte mikro sürtünme hasarına neden olduğunu hassas cilde sahip olanlarda çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu ortaya koydu.

MASKE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sayfa Yükleniyor...