“Corona virüsü tedavi ettiği söylenen her ilaca inanmayın”

Küresel corona pandemisi ile başa çıkmak için dünya genelinde aşı çalışmaları sürüyor. Kesin tedavi için bir ilaç keşfedilmeyen hastalıkla mücadele için değişik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kullanılıyor. Birçok ülkede devam eden ilaç ve aşı çalışmalarını değerlendiren Akdeniz Üniversitesinden Tıbbi Farmakolog Prof. Dr. Coşkun Usta, corona virüse karşı bulunduğu iddia edilen her ilaca inanılmaması gerektiğini söylüyor.

DHA 14.04.2020 - 09:43

corona ilaç.jpg

Corona virüse karşı bulunduğu iddia edilen ilaçlarla ilgili konuşan AÜ Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, ilaç geliştirme sürecinin 5 ila 10 yıl arasında değiştiğini, Rusya’da bulunduğu söylenen ilacın daha önce sıtma tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğunu belirtti.

İlaç geliştirmenin basit bir kavram olmadığını belirten Prof. Dr. Usta sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir şeyin bir hastalığa iyi gelmesi, onun ilaç olacağı anlamına gelmez. Yani bunun yan etkilerinin tamamının araştırılması gerekiyor. Bu yan etkileri insanlar üzerinde araştıramazsınız. Bilinmeyen bir madde önce insan üzerinde araştırılamaz. Sadece hayvanlar üzerindeki araştırmalarda bile 1-2 yıllık bir sürece ihtiyaç var. Tam anlamıyla bir ilacın piyasaya çıkması 5 ila 10 yıl aralığında sürüyor.”

İLAÇ GELİŞTİRDİM DİYEN HERKESE İNANILMAMALI”

Prof. Dr. Coşkun Usta, insanların şu anda bir umut aradığını ve bazı kişilerin bu duyguları suistimal etmek isteyeceğini belirterek şöyle konuştu:

“Corona virüsle ilgili olarak da birçok kişi çıkıp ‘bunu buldum, şu iyi geliyor’ diyecektir. Bir maddenin bir şeye iyi gelmesi, ilaç olacağı anlamına gelmez. Bunlar ilaç olarak topluma sunulamaz. İlaç geliştirdim diyen herkese, kesinlikle inanılmaması gerekiyor. Çünkü toplumun şu anda umut aradığı, iyi gelen her şeye umutla yaklaştığı bir dönemdeyiz. Bu dönemde bu duyguları suistimal etmek isteyen kişiler çıkacaktır.”

“HENÜZ YENİ BİR İLAÇ KEŞFEDİLMEDİ”

Daha önce kullanılan ilaçların corona virüse karşı denendiğini söyleyen Prof. Usta, “Rusya’da bulunduğu söylenen ilaç da Türkiye’de kullandığımız ilacın bir türevi. Daha önce influenza için denedikleri ilaçları corona virüse karşı denemeye başladılar. Yeni bir ilaç keşfedilmiş gibi düşünmemek lazım. İlaç geliştirmek çok uzun bir süredir. Bunlar var olan ve sıtma tedavisinde kullanılan ilacı corona virüse karşı denemeye başladılar. Hidroksiklorokinin corona virüse karşı işe yaraması üzerine bu ilacın da işe yarayacağını düşünerek denemeye başladılar” diye konuştu.

“İLACIN DENEME SÜRECİ ÇOK LEGAL DEĞİL”

Rusya’da tedavi için denenen ilacın psikiyatrik yan etkilerinin olduğunu belirten Prof. Dr. Coşkun Usta, şu değerlendirmede bulundu:

“Yeni bir ilaç keşfedilme durumu söz konusu değil. Aslında buradaki deneme süreci de çok legal değil. Ancak o kadar ciddi bir pandemi yaşıyoruz ki ne iyi gelirse denemeye çalışıyorlar. Daha sonra bununla ilgili çalışmalar devam edecektir. Rusya’dan getirilen ilaç ile Türkiye’deki ilaç arasında yan etki açısından bazı farklılıklar var. Rusların kullandığı ilacın daha fazla psikiyatrik yan etkisi var. Örneğin depresyon ve anksiyete hastaları bu ilacı kullanırlarsa, anksiyetelerinde ve depresyonlarında bir artış meydana gelebiliyor. Zaten corona virüsü gündemiyle insanların sıkıntıları çok büyük, o nedenle bu ilacı kullananlarda böyle bir yan etki görülme olasılığı çok fazla artacaktır.”

CORONA VİRÜS TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Sayfa Yükleniyor...