‘Çürük diş kanserden koruyor’

Çürük dişlerin birçok sağlık sorununa neden olduğu ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiği, diş hekimliğinin en önemli kurallarından biri. Ancak Amerika'dan gelen araştırma sonucu ezber bozacak nitelikte.

14.09.2013 - 15:40

‘Çürük diş kanserden koruyor’

ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nden Türk doktor Mine Tezal ve ekibinin yaptığı araştırma, çürük dişi olan yetişkinlerin baş ve boyun kanserine yakalanma riskinin, hiç çürüğü olmayanlardan % 32 az olduğunu gösterdi.

Tezal, çürüklerin ağız sağlığının bozulmasının göstergesi olarak kabul edilmesi, daha önce diş eti iltihaplanması bulunanlarda baş ve boyun kanserlerinin daha fazla görülmesi nedeniyle bu sonuçların "beklenmedik olduğunu" vurguladı.

Araştırmaya baş ve boyun kanserine yakalanan 399 kişi katıldı. Bu kişiler kansere yakalanmayan 221 kişiyle karşılaştırıldı.

Çürüğü fazla olan hastalarda kansere yakalanma riskinin daha az olduğu sonucuna varıldı.

Çürüklerin, ağızdaki bakterilerin ürettiği laktik asitten kaynakladığını belirten Tezal, yoğurt yapımında da kullanılan bu tür bakterilerin kanser hücrelerinin gelişimini önleyebileceğini vurguladı. Ancak Tezal, sonuçların kişileri kanserden korunmak umuduyla çürüklerin gelişimine teşvik etmediğini vurgulayarak, asıl mesajın sigara ya da mikrop önleyici ürünlerin fazla kullanılması gibi normal mikrop dengesini değiştiren eylemlerden kaçınılması olduğuna dikkati çekti.

"DİŞ SAĞLIĞI İHMAL EDİLMEMELİ"
Sağlıklı beslenmenin, diş ve ağız sağlığını korumanın önemine işaret eden Tezal ve ekibi, bir sonraki adımda çürüğe yol açmadan laktik asidin olumlu etkilerinden faydalanmanın mümkün olup olmadığının araştırılacağını belirtti.

Araştırma, "JAMA Otolaryngology" dergisinde yayımlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...