'Dağıtımdan endişeliyiz'

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu, sigara bırakma ilaçlarının Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz verilmesi kararına ilişkin; “İlaçların dağıtım şekliyle ilgili ciddi endişelerimiz var” açıklamasında bulundu.

Haberler 21.10.2014 - 09:07

'Dağıtımdan endişeliyiz'

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada; Bakanlığı’nın sigara bırakma ilaçlarını ücretsiz dağıtmasıyla ilgili değerlendirme yapıldı. Söz konusu ilaçların dağıtımına yönelik kaygılarını dile getiren ve uygulamanın amaca ulaşması için Sağlık Bakanlığı’na önerilerde bulunan dernek açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Nikotin bağımlılığı kronik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. TTD olarak diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi nikotin bağımlılığının tedavisinde kullanılan ilaçların da SGK tarafından geri ödeme kapsamına alınmasının gerekliliğini her platformda dile getirmekteyiz. Bu bağlamda sigara bırakma ilaçlarının Sağlık Bakanlığı’nca ücretsiz karşılanması olumlu bir adım olmakla birlikte ilaçların dağıtım şekli ile ilgili ciddi endişelerimiz vardır.

Birkaç yıl önce Sağlık Bakanlığı benzer bir uygulamaya gitmiş ve ilaçlar Türkiye genelinde sigara bırakma polikliniklerinde ücretsiz dağıtılmıştır. Bu tecrübede birebir yer alan Göğüs hastalıkları uzmanları olarak yaşanan olumsuzlukların tekrarlanmaması için bir takım önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz.

Sigara bırakma ilaçlarını tek başına alıp kullanıyor olmak bırakmak için yeterli değildir. İlaçlar tedavinin bir parçasıdır. Hekim kontrolünde, hekimin önerisi ile ve mutlaka motivasyonel eğitim ve destek sonrasında hastaya verilmelidir. Bedava ilaç dağıtılıyor psikolojisi ile sigara bırakma polikliniklerine koşan hastalar poliklinikleri kitlemekte, ‘ilacımı verin gideyim’ diyerek çalışan hekimleri taciz etmektedir. Bu şekilde dağıtılan ilaçlar polikliniklerde kısa sürede bitmekte ve istenen sonuca ne yazık ki ulaşılamamaktadır. Ayrıca Türkiye’de 15 milyon sigara içen insan olduğu düşünüldüğünde 300.000 kutu ilaç sorunun çözümü için yeterli değildir.

Türk Toraks Derneği olarak önerimiz; sigara bırakma polikliniklerinde motivasyonel eğitim ve destek alan, ilaçları hekim tarafından sağlık kurulu raporu ile reçetelenen hastaların eczaneler aracılığı ile ilaçlara ulaşmasının sağlanmasıdır.Bu ilaçlar diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi SGK tarafından belli kurallar çerçevesinde mutlaka geri ödeme kapsamına alınmalıdır. Önceki deneyim tekrarlandığı takdirde yine aynı kaotik ortam yaşanacak, hekimler zor durumda kalacak ve harcanan milyonlarca liraya karşılık istenen sonuç elde edilemeyecektir.”

Sayfa Yükleniyor...