Daha fazla D vitamini

Her yeni araştırmayla birlikte D vitamininin yeni faydaları gün yüzüne çıkıyor. Son araştırmalar ışığında Amerikan Tıp Enstitüsü de günlük D vitamini miktarını arttırdı.

Haberler - NTV Haber 29.12.2010 - 13:18

Daha fazla D vitamini

Her yeni araştırmayla birlikte D vitamininin yeni faydaları gün yüzüne çıkıyor. Kemikleri güçlendiren D vitamininin aynı zamanda birçok kronik hastalık riskini de azalttığı belirtiliyor.

Tıp dünyası D vitamininin faydalarını öve öve bitiremiyor. Kemikleri güçlendiren D vitamininin, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve kanser dahil olmak üzere çok sayıda kronik hastalık riskini azalttığı belirtiliyor. Amerikan Tıp Enstitüsü de son araştırmalar ışığında sağlıklı bir yaşam için gerekli olan günlük D vitamini miktarını artırdı.

Buna göre, 70 yaş ve altında günde 600, bu yaş grubunun üstünde günde 800 ünite D vitamini alınması gerekiyor. Hamile kadınlarda ise bu miktar 4 bin üniteye kadar çıkıyor. Böylece enfeksiyon, erken doğum ve diyabet riski azaltılabiliyor.

BEBEKLERDE DAHA ÖNEMLİ
Massachusetts Hastanesi'nde yapılan yeni bir araştırma, D vitamini eksikliğinin özellikle bebeklerde ciddi sorunlara yol açtığını ortaya koydu. Araştırma yetersiz D vitamini alımının bebeklerde solunum enfeksiyon riskini artırdığına işaret ediyor.

Vücudumuzun güneş ışığı aldığında D vitamin ürettiğine dikkat çeken doktorlar, birçok kişinin her durumda koruyucu kremlerle bunu engellemesinin sakıncalı olduğunu ifade ediyor.

Sayfa Yükleniyor...