Dakikada bir anne ölüyor

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi, Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kafiye Eroğlu, ''Dünyada her dakikada bir annenin önlenebilir nedenlerden dolayı öldüğünü'' kaydetti.

13.05.2011 - 16:02

Dakikada bir anne ölüyor

Eroğlu, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin (MKÜ), ''12-18 Mayıs Hemşireler Günü'' etkinlikleri kapsamında, ''Dünyada ve Türkiye'de Kadın Sağlığı'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünya nüfusunu yarısının kadınlardan oluşmasına rağmen sağlık ve eğitimin olması gereken yerde bulunmadığını bildirdi.

Dünyada her dakikada bir annenin önlenebilir nedenlerden öldüğünü ifade eden Eroğlu, kadının, özellikle gebelik ve doğum dönemlerinde hastalıklara daha duyarlı hale geldiğini, bu dönemde yeterli sağlık hizmeti alamayan anne adaylarının yaşamlarının risk altında bulunduğunu ifade etti.

Cinsiyeti nedeniyle kız çocuklarının da sağlığını etkileyen birçok faktörün bulunduğunu belirten Eroğlu, ''Özellikle adolesan (ergenlik) dönemlerinde hem kız çocukları hem de erkek çocukları bazı sağlık sorunları yaşıyor. Kız çocukları için daha riskli olan bu dönemde, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, anemi, madde bağımlılığı, şiddet, toplumsal baskı, cinsel taciz, istenmeyen gebelikler, isteyerek düşükler gibi birçok olumsuzluklarla karşılaşabiliyorlar'' dedi.

Eroğlu, dünyada yaklaşık 600 bin kadının gebelikten kaynaklanan sebeplerden dolayı hayatını kaybettiğini söyledi. Eğitimin kadın sağlığında da çok önemli olduğuna dikkati çeken Eroğlu, ''Bir erkeği eğitirseniz bir insanı eğitmiş olursunuz, bir kadını eğitirseniz tüm bir aileyi eğitmiş olursunuz'' sözüne vurgu yaparak, eğitimli kadınların sağlık konusunda çok daha bilinçli olduğun ifade etti.

Anne ölüm nedenlerine de değinen Eroğlu, kanama, enfeksiyon tansiyon gibi önlenebilir nedenlerden dolayı ölümlerin olduğunu, bu ölümlerin yüzde 60'ının sağlık kuruluşlarında, yüzde 20'sinin evde, yüzde 10'unun ise yolda gerçekleştiğini sözlerine ekledi. Eroğlu sorunların, güçlü bir sağlık politikası, toplumsal cinsiyet ayırımının ortadan kalkması, nitelikli hizmet sunma, doğum öncesi ve sonrası bakım ve tedavi ile bu ölümlerin önlenebileceğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...