Damarlar ''ışın''la bulunacak

Iğdır 70. Yıl Cumhuriyet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, hastaların acı çekmeden daha kolay damarlarının bulunmasını sağlayacak ışınlı enjektör geliştirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.03.2013 - 12:46

Damarlar ''ışın''la bulunacak

TÜBİTAK'ın düzenlediği ''Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması''na Iğdır'dan katılan öğrenciler Ali Atalar ile Esma Kılıç, ''Acı Çekerken Gülen Hastalar'' adlı projeleriyle kan almada kullanılan enjektörü ışınla kullanabilecek bir sistem yaptı.

Damarı bulunmadığı için birden fazla iğne batırılan hastanın canının yanmasını önleyecek projenin özellikle kemoterapi gören onkoloji hastaları ve yanık vakalarında kullanılması amaçlanıyor.

Öğrencilerden Esma Kılıç, ''Proje enjektör üzerine kurulu bir mekanizmadır. Enjektörün üzerindeki ışın sayesinde kola doğru açıyla yaklaştığımız zaman damarlar belirginleşecek ve damarı daha kolay bulmuş olacağız. Enjektörün arka kısmında yerleştirdiğimiz vakum sistemi sayesinde de kanı kendiliğinden alacağız. Biz bu sistem sayesinde hastanın damarına birden fazla iğne batırmanın, canını fazla yakmanın önüne geçtik" dedi.

Sayfa Yükleniyor...