"Darbe" mağduru embriyolardan iyi haber

Darbe girişimi sonrası kapatılan sağlık kuruluşları arasında bir tüp bebek merkezinin olması ilginç bir mağduriyet hikayesi doğurdu. Kapatılan kurumdaki embriyolarının peşine düşen bir anne adayına, iyi haber, embriyoların transfer edildiği Koç Üniversitesi Hastanesi'nden geldi.

Haberler - ntv.com.tr 28.07.2016 - 10:00 | Son Güncelleme : 28.07.2016 - 16:46

"Darbe" mağduru embriyolardan iyi haber

Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan ilk kararname ile FETÖ ile ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle 35 sağlık kuruluşu kapatıldı. 

Kapatılan kurumlardan biri de İstanbul Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi oldu. Merkezin kapatılması bazı hastaların mağdur olmasına neden oldu.

Bebek sahibi olmak isteyen 35 yaşındaki Ayşen Öztürk, tedavi gördüğü kurumun kapatılmasıyla akıbeti belli olmayan embriyolarının peşine düştü.

"ÇOK ÜZÜLDÜM"

1 yıl önce tüp bebek tedavisi görmeye başlayan ve birkaç gün içinde embriyo nakli olmayı bekleyen Öztürk, "Bayramdan sonra doktorumla yeni denemeyi yapabileceğimizi konuştuk. Sonra bunlar yaşandı. 3 gündür kendime gelemiyorum, kaygılandım ve üzüldüm. Embriyolar nakledilirken bir sorun yaşanıp yaşanmayacağını, kayıp olup olmayacağını düşündüm. Benim gibi pek çok kişi var. Hastane kapatıldıktan sonra hiçbir bilgilendirme de olmadı, bizi arayıp kimse bilgi vermedi" dedi.

"TEDAVİ İÇİN BAŞKA HASTANE BULDUM"

Hastanedeki güvenlik görevlisinden embriyoların Koç Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildiğini öğrenen Öztürk, "Hastaneyi aradım, doğruladılar. Ancak tedavim için başka bir hastane ve doktor buldum. Eğer onların hastanesinde tedaviye devam edeceksem prosedür gereği bir yazı ile embriyoların bulunduğu hastaneye gidip özel bir termos ile onlara getirebileceğimi söylediler. Ben de Koç Üniversitesi Hastanesi’ne gideceğim" diye konuştu.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDEN İYİ HABER

Bir süre sonra Öztürk'e, Koç Üniversitesi Hastanesi'nden iyi haber geldi. Hastane söz konusu embriyoların "güven altına alındığı" bildirildi.

Yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"23.7.2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 667 sayılı kanun hükmünde kararname kapsamında İstanbul İl Müdürlüğü tarafından kapatılan Özel İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı merkezindeki embriyolar, aynı gün Koç Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’ne transfer edilip güven altına alınmıştır.

İlgili hastalar istedikleri takdirde saklamakta olduğumuz embriyoları Tüp Bebek Yönetmeliği’nde belirtilen koşulları sağlayarak arzu ettikleri merkezlere transfer edebilecekleri gibi tedavilerine Koç Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde de devam edebilirler."

Sayfa Yükleniyor...