Delik kalpleriyle de kardeş oldular

İzmir'de yorgunluk şikayetiyle hastaneye başvuran iki kardeşin kalbinin aynı noktasında delik olduğu belirlendi. Dünyada ender rastlanan "ikiz delik" ameliyatsız yöntemle tedavi edildi.

Anadolu Ajansı 29.01.2014 - 12:42

Delik kalpleriyle de kardeş oldular

Lise son sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Mert Demirel, bir ay önce futbol oynarken çabuk yorulma ve çarpıntı şikayetiyle Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.

Doç. Dr. Cem Nazlı başkanlığındaki heyetin yaptığı tetkiklerde hastanın kalbinde 2 santimetre büyüklüğünde bir delik bulunduğunu saptandı. Açık kalp ameliyatına gerek kalmadan kasıktan yapılan müdahaleyle delik kapatıldı. Mert Demirel'e konan tanı ve yapılan operasyon sonrası aynı şikayetlere sahip 23 yaşındaki üniversite son sınıf öğrencisi kardeşi Mehmet Can Demirel de aynı hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerde kalbin aynı bölgesinde, aynı büyüklük ve çapta delik saptandı. Kardeşinden 15 gün sonra aynı operasyonu geçiren Mehmet Can Demirel de dün sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Nazlı, kalbin sol ve sağ kulakçığı arasındaki deliklere sık rastladıklarını, ancak bu olayda iki kardeşin doğuştan kalbin aynı bölgesi, aynı zarı ve aynı büyüklükte deliğe sahip olduğunu saptadıklarını ifade etti.

"Dünya literatürüne baktığımızda bugüne kadar bildirilmiş böyle bir olayın olmadığını gördük. İlk kez iki insanın aynı noktada ve büyüklükte delikleri olduğu görüldü. Bu durum bizi çok şaşırttı. Kesin bir şey söylemek mümkün değil ama bunun genetik kökenli bir durum olduğunu düşünüyoruz" diye konuşan Doç. Dr. Nazlı, çocuk yaşlarda çok fazla şikayete neden olmayan deliklerin kalpte temiz ve kirli kanın karışmasına neden olduğunu, bunun da ileriki yaşlarda önemli sağlık riskleri yaratabildiğini kaydetti.

DELİK KALBİN SONU FELÇ OLABİLİR
Kapatılmayan deliklerin kalp büyümesi, ritim bozukluğu hatta felçle sonuçlanan olaylara neden olabileceğini anlatan Nazlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Deliklerin erken yakalanması önemli. Çocuklarda çok büyük değilse şikayete neden olmaz. Ama dikkatli bir çocuk hekimi hastayı dinlerken hastada üfürüm saptaması veya elektrosunda bir bulgu saptamasıyla fark edilebilir. Erken dönemde kapatılırsa gelecekte hiçbir problem yaratmaz. Ama geç yaşlarda, özellikle 40 yaşından sonra şikayetler başlar. Çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk gibi şikayetler oluşabilir. Çok nadir olarak kalpte oluşan pıhtının delikten geçerek beyne gitmesiyle felce neden olabilir. Bu en korktuğumu tablodur. Bu yüzden tedaviyi 40 yaşına bırakmadan tepsit edip, deliği bir şekilde kapatmak gerekiyor. Deliğin hangi yöntemle kapatılacağı deliğin yerleşimi ve çapıyla ilgili. Uygun ise ameliyatsız olarak kasıktan girerek yapılan işlemle bu işlem 2 günde bitiyor. Ancak ameliyat önetim kesin çözümdür, riski çok düşüktür, ülkemizde yüksek başarıyla uygulanmaktadır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...