Demans hastasının can sıkan sorunu

Bunama, hem hastaya hem de hastaya bakan kişilere başa çıkılması zor süreçler yaşatabiliyor. Bunlardan biri de bunama hastalarında sıklıkla görülen idrar kaçırma sorunu.

Haberler 28.11.2012 - 08:55

Demans hastasının can sıkan sorunu

Bunama sorununun zaman zaman insanları çaresiz bırakabildiğini belirten Prof. Dr. Gülten Kaptan, hastalığın hasta yakınlarına büyük sorumluluklar yüklediğini söyledi.

Yaşlı ve bunama sorunu yaşayanlarda sık görülen idrar kaçırmanın, kişiyi zorlu sürece götüren tablolardan biri olduğunu vurgulayan Prof. Kaptan, bu durumda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ilişkin şu hatırlatmalarda bulundu: 

• Hastanıza gün boyunca 3 saate yakın aralıklarla tuvalete gitmesini hatırlatabilirsiniz, yatmadan önce hastanın sıvı alımını kısıtlamak da önemli bir önlemdir.
• Hastanızda idrara sıkışmayı gösteren davranışlar gördüğünüzde, idrara çıkma ihtiyacı olup olmadığını sormanız, idrar kaçırmasını engelleyecektir.
• Tuvaletin kapısına büyük harflerle, TUVALET yazısını yazabilirsiniz, bu hastanın daha kolay bulmasını kolaylaştırır.
• İdrarını kaçırmak sizin olduğu kadar hasta için de üzüntü veren bir durumdur. Ancak sabrınızı muhafaza ederek, hastanıza bunun bir kaza olduğunu söylemelisiniz. Bu hastanın rahatlamasını ve daha dikkatli olmasını sağlayabilir.
• Bu durum hastanın tuvalete oturma sırasında yaşadığı fermuar açma vb. nedenlerden kaynaklanan gecikmenin sonucu da olabilir. Bunu tespit edebilmek inkontinanstan kaynaklanan bir idrar kaçırma olup olmadığını anlamada yardımcı olacaktır.
• İnkontinans olduğunda hastanızın, mümkün olan en kısa sürede, temizlenerek kurulanması, olası deri problemlerini, yaraları ve irrite edici kokuyu engelleyecektir.
• Sorunun üstesinden gelemediğiniz durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Sayfa Yükleniyor...