Deng hummasına aşı ümidi

Tropikal bölgelerde her yıl çoğu çocuk 10 bin kişinin ölümüne neden olan Deng virüsüne etkili ilk aşı geliştirildi.

Haberler 11.09.2012 - 11:52

Deng hummasına aşı ümidi

"The Lancet" dergisinde yayımlanan araştırmada, Fransız Sanofi Pasteur şirketinin geliştirdiği aşı, Tayland'da 4 binden fazla çocuk üzerinde denendi ve yüzde 30,2 etkili oldu.

Araştırmacılardan Dr. Derek Wallace, araştırmanın ilk kez Deng hummasına karşı bir aşının güvenli olabileceğini gösterdiğini belirtti.

İlk aşamada bilim insanları hayal kırıklığına uğrasa da ikinci aşamada, "CYD-TDV" adı verilen aşı, virüsün 4 türünden 3'ünde etkili oldu.

DEN-2 virüsünün aşının etkilerine direnç gösterdiğini belirten bilim insanları, konuya ilişkin daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

SİVRİSİNEKLERLE BULAŞIYOR
Bilimcilerin bir sonraki adımı araştırmayı daha fazla kişi üzerinde denemek olacak.

"Tropikal grip" de denilen Deng hummasının belirtileri ateş, baş ağrısı ve deri yanıkları olarak biliniyor. Hastalık, sıtmaya benzer şekilde, sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşıyor. Kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe neden olan hastalık bazı vakalarda ölümcül olabiliyor.

Kesin tedavisi olmayan hastalığa karşı bugüne kadar aşı geliştirilemedi. Hastalığa karşı aşı geliştirilmesinin zorluğu, Deng hummasına bir değil, 4 tür virüsün neden olması. Dünya Örgütü'ne göre her yıl çoğu çocuk 50-100 milyon kişi hastalıktan etkileniyor.

Sayfa Yükleniyor...