Deniz yosunlu burun spreyi corona virüs tedavisinde test edilecek

İngiltere’de bilim insanları, önceki yıllarda solunum yolu rahatsızlığının tedavisinde kullanılan ve içeriğinde deniz yosunu olan burun spreyini corona virüs tedavisi için etkili olup olmadığını test edecek.

ntv.com.tr 30.11.2020 - 14:45

Deniz yosunlu burun spreyi corona virüs tedavisinde test edilecek

İngiltere’de, Swansea Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, soğuk algınlığı ve grip için kullanılan burun spreyinin, deniz yosunu içeriği sayesinde corona virüs enfeksiyonunu engelleyip engellemeyeceği üzerine testlere başladı.

Laboratuvar ortamında başarılı olan burun spreyinin insan deneylerine başlanırken spreyin corona virüs enfeksiyonunu önlemesini ve Covid-19 semptomlarının şiddetini azaltması bekleniyor.  

1800’LÜ YILLARDA KULLANILAN İÇERİK

20 ml’si 6 sterlin (yaklaşım 60 TL) ücrete satılan spreyin içeriğinde, 1800’lü yıllarda İrlanda’da solunum rahatsızlığını yok etmek için kullanılan İrlanda yosunu olarak da adlandırılan kırmızı deniz yosunu bulunuyor.

SONUÇLAR MART AYINDA AÇIKLANACAK

Aşıya ulaşıncaya kadar insanları korumak amacıyla üretildiği açıklanan ilaç, 480 sağlık çalışanı üzerinde test edilirken testlerin sonuçlarının Mart ayında yayınlanması bekleniyor.

Spreyi geliştirenlerden Dr. Zita Jessop, “İlacı temel olarak sağlık personelleri için geliştirdik. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri hastanelerine ilk olarak verilecek. Sonuçları beklediğimiz kadar olumluysa, bu sprey cephaneliğimizdeki bir başka silah olacaktır” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...