Denizli'deki vaka Ebola değil sıtma çıktı

Denizli'de Ebola virüsü şüphesiyle tedavi altına alınan kişiye "sıtma" teşhisi konuldu.

Anadolu Ajansı 06.02.2015 - 16:17

Denizli'deki vaka Ebola değil sıtma çıktı

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu, Denizli’de Ebola şüphesiyle hastaneye yatırılan kişiye sıtma teşhisi konulduğunu belirtti.

Hatipoğlu, "Ebola ile sıtmanın klinik bulguları birbiriyle örtüşmektedir. Ülkemizde bugün itibariyle Ebola yoktur" açıklamasında bulundu.

Hatipoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 5 yıldır Liberya’da sondaj işçisi olarak çalışan ve 18 gün önce Fas üzerinden uçakla Türkiye'ye dönerek memleketi Denizli’ye ulaşan 33 yaşındaki İ.D'nin, ateş, üşüme ve titreme şikâyetleriyle Denizli Devlet Hastanesi’ne başvurduğunu bildirdi.

"SITMA TEDAVİSİNE BAŞLANDI, HASTANIN DURUMU İYİ"

İ.D'nin "Ebola" virüsü taşıyabileceği düşüncesiyle gerekli önlemlerin alındığını ve müdahalenin yapıldığını kaydeden Hatipoğlu, tetkikler neticesinde kişide sıtmanın tespit edildiğini aktardı.

Hastanın, bu yönde tedavisine başlandığı ve olumlu yanıt alındığı, genel durumunun iyi olduğu bilgisini veren Hatipoğlu, "Ebola ile sıtmanın klinik bulguları birbiriyle örtüşmektedir. Daha öncede ebola düşünülen 34 hastanın 14’de sıtma tanısı konulmuştu. Ülkemizde bugün itibariyle Ebola yoktur" görüşlerini aktardı.

Sayfa Yükleniyor...