Deodorant meme kanserinde risk faktörü mü?

Dermatoloji Uzmanı Prof. Ümit Ukşal, meme kanseri ile terlemeyi engelleyici kozmetikler arasında ilişki olabileceğini söylüyor.

19.07.2012 - 12:24

Deodorant meme kanserinde risk faktörü mü?

Kadınlarda meme kanseri görülme sıklığının artışı ve tümörlerin memenin üst dış bölümünde eskisine göre iki kat fazla görülmesinin, meme kanseri ile terlemeyi engelleyici kozmetikler arasında bir ilişki olabileceği kuşkusunu doğurduğunu dile getiren Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ümit Ukşal “Epilasyon yöntemi olarak tercihiniz ne olursa olsun, koltukaltı tüylerinizi temizlendikten sonra en az 2 gün sadece su ve sabunla yıkanarak temizlenin. Deodorantı daha sonraki günlerde kullanın” dedi.

Epilasyon sonrası deodorant kullanımının meme kanseri için risk faktörü olduğunun düşünüldüğünü belirten Prof. Ukşal, şunları söyledi: “Meme kanseri ile terlemeyi engelleyici kozmetiklerin içindeki alüminyum bileşikleri arasında bir ilişki olabileceğinin 12 yıl önce öne sürüldü. Meme kanserlerinde tümörlü hücrelerin, meme dokusunun koltuk altına yakın kısmında daha sık görülmesinin, koltuk altına sürülen deodorant ve antiperspirantların içindeki alüminyum bileşiklerinin etkisine bağlı olabileceği öne sürüldü. “2001 ile 2012 yılları arasında konuyla ilgili 60’dan fazla tıbbi araştırma yapıldı. Bugüne kadar alüminyum bileşiği içeren antperspiranların meme kanserine yol açtığı konusu kesin olarak kanıtlanmadı. Ancak çok erken yaşlarda koltuk altı tüylerinin tıraş edilmesi sonrası sürülen antiperspirantların deriden emilerek meme dokusuna gidebileceği ve bunun meme kanseri için risk faktörü olduğu düşünülüyor.”

DEODORANTA BAŞLAMA YAŞI 16 OLMALI
Avrupa Pediatrik Dermatoloji Derneği Başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Ümit Ukşal, çocukların cildinin daha ince ve kimyasal maddeler için daha geçirgen olduğuna dikkat çekerek “16 yaşın altındaki çocuklar deodorant ve terleme önleyici antiperspirantları kullanmamalıdır. Ergenlik çağından sonra koltuk altı tüylerinin temizliği ve uygun deodorant kullanımı konusunda anneler çocuklarını eğitmelidir. Ergenlik çağında koltuk altı tüylerinin çıkması ile beraber hormonların etkisiyle kokulu salgı yapan apokrin bezler de salgı yapmaya başlar. Bu yaşlardan itibaren koltuk altının sık sık sabunla yıkanması ve tüylerin temizlenmesi konusunda gençler eğitilmelidir. Tüyler başlangıçta makasla kesilerek kısaltılabilir ve deriye zarar vermeyecek yöntemlerle, örneğin dikkatlice tıraş etmek veya tüy dökücü krem kullanmak gibi yöntemlerle temizlenebilir. Lazer epilasyonu ise 18 yaşından sonra yapılmalıdır. Tüylerin uzun olması hem kötü kokuya hem de bakterilerin üremesine ve bazı cilt hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlayabilir” dedi.

DEODORANTTAN ÖNCE KOLTUK ALTLARI SU VE SABUNLA YIKANMALI
Pudralı, jel ve mum deodorantların sık sık ve üst üste sürülmesi deride tahriş ve gözeneklerde tıkanmaya neden olabiliyor. Prof. Dr. Ukşal her deodorant kullanımı öncesi koltuk altlarının su ve sabunla yıkanıp kurulandıktan sonra yeniden deodorant sürülmesi konusunda uyarıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...