NTV

Deprem bölgesinde enfeksiyon riski

Sağlık

Uzmanlar açık yara, doku ezilmesi ve bağışıklık sisteminin baskılanmasının enfeksiyon duyarlılığını artırabileceği uyarısında bulundu.

Şebeke sularında gelişebilecek sorunların, kolera ve dizanteri gibi salgın potansiyelini artırabileceğini belirten uzmanlar, muhtemel hayvan ısırıkları ile ilişkili olarak da kuduz riskine dikkat çekiyor.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol, depremle sarsılan Van'da enfeksiyon riskine parmak bastı. Şenol, afetzedelerdeki çeşitli yaralanmaların, enkaz altında dahi olsa ölü bedenlerin enfeksiyon gelişmesinde ve yayılmasında önemli olduğunu ifade ederek, ''Evleri harap olduğundan dolayı çok sayıda kişinin benzer ortamlarda yaşamak zorunda kalması, ortamdaki havayı soluması ve temasta bulunması gibi nedenler enfeksiyon riskini artırır'' diye konuştu.

BAĞIŞIKLIĞIN BASKILANMASI RİSKİ ARTIRIYOR
Afetzedelerin ve yardım görevlilerinin her zamankinden daha fazla hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Şenol, açık yaralar ve kapalı yaralanmalar olarak tanımlanan doku ezilmelerinin deprem sonrası enfeksiyon duyarlılığını artıran önemli nedenler arasında yer aldığını ifade ederek, diğer etkenleri şöyle sıraladı:

''-Organ fonksiyonlarının bozulması ve beslenme bozukluğu gibi nedenlere bağlı olarak bağışıklık sisteminin baskılanması,
-Hastalarda sıvı eksikliğinin giderilmesi veya idrar çıkışının sağlanması için uygulanan sonda ve damar içi cihaz gibi girişimlere bağlı en önemli koruyucu bariyer olan cilt bütünlüğünün ortadan kalkması,
-Kısıtlı su ve gıda kaynakları nedeniyle su ve gıda kaynaklı bulaşıcı hastalıklara ve salgınlara eğilimin artması,
-Acil müdahale koşullarındaki cerrahi uygulamaların artması,
-Kısıtlı fiziksel koşullar ve personel gibi sorunlar nedeniyle enfeksiyon kontrolünün yeterince uygulanamaması,
-Kişisel hijyenin ortadan kalkması."

"Tüm bu nedenler, afetzedelerde en sık yara enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Sonuçta, tüm organ sistemlerini etkileyebilen ve kan dolaşımına yayılarak ölümcül olabilen enfeksiyonlar gelişebilmektedir'' diyen Şenol, yaralanmalar ve doku ezilmeleri için yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında bazen oksijensiz ortamlarda üreyen bakterilere bağlı olarak yaşamsal önem taşıyan gazlı kangren görülebildiğini belirtti. Şenol, ayrıca bu tür ortamlarda tedavisi güç dirençli mikroorganizmaların da görüldüğünü söyledi.

TETANOZ RİSKİNE DİKKAT
Ayrıca yaralanmalarla ilgili en önemli sorunlardan birinin eksik bağışıklanmış erişkinlerde tetanoz gelişme ihtimali olduğunu dile getiren Şenol, şunları kaydetti: ''Tedavi ve izlem için hastanelere yatırılmış hastalarda artmış hastane enfeksiyon riski bulunmaktadır. Şebeke sularında gelişebilecek sorunlar, su ve gıdalardaki bulaşma olasılıkları nedeniyle kolera ve dizanteri gibi salgın potansiyeli ve ishal riski bulunmaktadır. Ayrıca olası hayvan ısırıkları ile ilişkili kuduz riski ortaya çıkmaktadır. Süreç yüksek enfeksiyon riski göz ardı edilmeksizin planlı ve örgütlü biçimde yürütülmeli; olabildiğince çabuk su ve gıda emniyeti sağlanmaya çalışılmalıdır. Bağışıklama, kişisel hijyen ve sağlık çalışanlarının enfeksiyon kontrol önlemlerine uyumu ile risk en düşük düzeyde tutulabilir.''