Depresyonun nedeni kalp olabilir

Kalbin normalden hızlı ya da yavaş çalışması olan ritim bozukluğu; tedavi edilmezse panik atak, ölüm korkusu, depresyon gibi problemlerin yanı sıra ani ölümlere de yol açabiliyor.

ntv.com.tr 01.01.2015 - 14:04

Depresyonun nedeni kalp olabilir

Her yaşta görülebilen kalp ritim bozukluğu, ciddi bir hayati tehdit oluşturuyor. Ölümle sonuçlanabilen bu hastalıkta erken müdahale büyük önem taşıyor. Kalp ritim bozukluğunun yol açtığı sorunlardan biri de genellikle psikolojik kökenli olduğu düşünülen depresyon. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Okan Durmaz, "Kişi yaşadığı çarpıntı nedeniyle bir uzmana başvurduğunda çarpıntısız dönemde yapılan EKO, EKG, ritim holteri gibi tetkiklerde herhangi bir problem saptanmayabiliyor. Bu nedenle tedavi edilmeyen çarpıntı bir süre sonra kişide panik atak, ölüm korkusu, depresyon gibi problemler yaratarak hayat kalitesini ve iş gücünü olumsuz etkileyebilir" diyor.

Sorunun belirtileri arasında ani başlayan çarpıntı, düzensiz atışlar, birden başlayan ve sonlanan ataklar, teklemeler ve baş dönmeleri yer alıyor.

Kalbin elektro fizyolojisindeki anormallikler ritim bozukluğu yapıyor.

"HAYATİ RİSK SEVİYENİZİ BELİRLEYEBİLİRSİNİZ" 
"Ailenizde ani ölüm vakaları, uykuda ölüm, bayılma atakları yaşayanlar varsa siz de ritim bozukluğu riskinizi mutlaka öğrenmelisiniz" diyen Dr. Durmaz'ın risk belirlemede izlenecek yol hakkındaki görüşleri:  "Teşhiste son dönemde yaygın olarak elektro fizyolojik çalışma (EPS) yöntemi uygulanıyor. Bu yöntem, elektrod kateterleri kullanarak ritim bozukluğunun kaynağını ve doğasını göstermek amacıyla yapılıyor. Ayrıca hayati risk seviyesini de ortaya koyabiliyor. Çalışmada kalbin elektriki haritalaması yapılıyor. Ayrıca kalbe pil, şok pili (İCD) takılması gerekliliği ortaya konarak ani ölüm riski kontrol altına alınmaya çalışılıyor."

ÇARPINTININ NEDENİ BULUNUYOR
Ritim bozukluğunun nedenleri teşhis edildikten sonra radyofrekans ablasyon yöntemiyle tedavi edilebildiğini kaydeden Durmaz, "Başarı oranı yüksek olan bu yöntemde radyofrekans dalgaları ile kalpte çarpıntı yapan ve normalde olmaması gereken odak ile ileti yolları yakılarak sonlandırılıyor" bilgisini aktarıyor.

Sayfa Yükleniyor...