Ders zili çaldı, enfeksiyonlara dikkat

17 milyon çocuk bugün okula başladı. Uzmanlar, velileri ve okul yöneticilerini bulaşıcı hastalıklara karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.

16.09.2013 - 13:26

Ders zili çaldı, enfeksiyonlara dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen, okul ve kreşlerde çocukların yakın temasta olmasının hastalıkları kolayca yaydığını belirterek, “Çocuklar kreşe veya okula başlayana kadar ev ortamında çok daha hijyenik ortamlarda bulundukları için pek hastalanmazlar. Okul ve kreşlerin açılması ile birlikte durum tersine döner. Kalabalık ortamlar, havalandırmanın az olduğu, hijyenik şartların tam olarak sağlanamadığı mekanlarda çocuklardaki bulaşıcı hastalıklar için ideal bir ortam oluşturur. Okulda görülen rahatsızlıkların başında soğuk algınlığına neden olan gribal enfeksiyonlar gelir” dedi.

Okullarda sık rastlanan diğer bulaşıcı hastalıkların hepatit ve parazit enfeksiyonları olduğunu söyleyen İsmail Gönen, “Bu hastalıkların bazıları aşı ile önlenebilen hastalıklardır. Bazılarından korunmak için ise hijyen şartlarına dikkat edilmesi gerekir” ifadesini kullandı.

6 aydan büyük çocuklara mevsimsel grip aşısı yapılmasını öneren Dr. Gönen, diğer bulaşıcı hastalıklar ve alınması gereken tedbirler hakkında ise şunları söyledi:

SARILIK VE SUÇİÇEĞİNE DİKKAT
“Çocuklarda önemli olan bir diğer hastalık hepatitlerdir(sarılık). Özellikle dışkı ile bulaşmış yiyeceklerle ağız yoluyla geçen A tipi sarılık okul çocuklarında sık görülmektedir. Sarılıktan korunmanın yollarının başında gıda ve el temizliği gelmesine rağmen yüzde yüz korunmak için mutlaka aşı yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından bu yıl hepatit A aşı takvimine alındı, ancak hepatit A aşısı eksik olan okul çocukları mutlaka 6 ay arayla iki doz şeklinde aşılanmalıdır. Okul çocuklarında görülen döküntülü hastalıklardan biri olan suçiçeği, bulaştırıcılığı en yüksek viral enfeksiyondur. Ancak doğru zamanda yapılan aşılama ile hastalığa karşı maksimum korunma sağlamak mümkün olabilmektedir.

EL TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Gribal enfeksiyonlar sadece solunum ve hava yoluyla değil, elle de bulaşabilir. Bu yüzden el temizliğine dikkat etmek lazım. Bunun yanında çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak parazitleri de görülebilmektedir. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama gibi belirtiler görülebilir. Koruyucu önlemlerin başında tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gelir. Bunun dışında çocukların hijyenik koşullarda eğitim ortamlarının düzenlemesi, hijyen kurallarını alışkanlığa dönüştürecek eğitim programlarının verilmesi önemlidir.”

HASTA ÇOCUĞU OKULA GÖNDERMEYİN
Bulaşıcı hastalık tanısı konan çocukların doktorun önerdiği süre boyunca okula gönderilmemesi gerektiğini vurgulayan ve “Ayrıca çocuğunuzda herhangi bir hastalık ortaya çıktığında, okul yetkilileri bu durumdan haberdar edilmelidir. Hastaya yakın diğer çocuklar takibe alınarak hastalığın yayılmasını engelleyecek tedbirler alınabilir” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen, alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:

HASTALIKLARDAN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI
Eller sık sık yıkanmalı.
Havalandırması iyi olmayan yerlerden uzak durulmalı.
Kalabalık ortamlardan kaçınılmalı.
Kalem, kitap, bilgisayar ve bardak gibi özel eşyalar ortak kullanılmamalı. Mendiller tek kullanımlık olarak tüketilmeli.
Bol miktarda meyve, sebze ve su tüketilmeli.
Düzenli olarak uyumaya dikkat etmeli.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...