Dietze, kanserle mücadelesini video ile anlattı (Chocolat klibi)

Yumurtalık kanserinden hayatını kaybeden 31 yaşındaki Sanatçı Nancy Dietze, yaşadıklarını video kliple anlattı. Hayatı çikolataya benzeten ve kanserle mücadeleden vazgeçilmemesi gerektiğini ifade eden Dietze klibini, "Hayatı seviyorum" diyerek sonlandırıyor. Videosunun yayımlandığı gün basın açıklaması yaparak duygularını aktarmayı planlayan ancak buna ömrü yetmeyen genç sanatçının videoyu, toplumun empati duygusunu geliştirmek amacıyla hazırladığı belirtildi.

Anadolu Ajansı 08.05.2018 - 10:49

thumbs_b_c_6abe46bfe6fbb1142cc02847edc96197.jpg

Almanya'da gördüğü tedavinin ardından yumurtalık kanserine yenik düşen sanatçı Nancy Dietze, klibinde yumurtalık kanseri teşhisi konulmasının ardından yaşadığı şok, korku, öfke, çaresizlik ve yalnızlık duygularını aktarıyor.

"Neden?" diye sorgulamasının ardından kabullenme süreci yaşayan Dietze'nin, "Vazgeçmek mi, savaşmak mı?" diye gidip geldiği çelişkili duygularına yer verdiği "Chocolat" isimli klipte gerçekle yüzleşmesinin ardından mücadele kararı vurgulanıyor.

Hayatı çikolataya benzeten Dietze, bu süreçte kanserle mücadeleden vazgeçilmemesi gerektiğini ifade ediyor ve klibini "Hayatı seviyorum" mesajıyla sonlandırıyor.

8 MAYIS'TA 17 FARKLI DİLDE PAYLAŞILACAK

Videosunun yayımlandığı gün basın açıklaması yaparak duygularını aktarmayı planlayan Dietze, bunu gerçekleştiremeden kansere yenik düşse de mücadelesi ölümsüz hale geldi.

"Chocolat" klibi, Yumurtalık (Over) Kanseri Farkındalık Günü olan 8 Mayıs'ta 17 farklı dilde, 100'den fazla sağlık kurum ve kuruluşuyla hasta örgütleri aracılığıyla sosyal medya üzerinden paylaşılacak.

"YAŞAMA UMUDUYLA KANSERLE SAVAŞTIĞI SÜREÇ AKTARILIYOR"

Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği Farkındalık Grubu (ENGAGe) Eş Başkanlarından Esra Ürkmez, 8 Mayıs'ın iki yıldır dünya genelinde Yumurtalık Kanserleri Farkındalık Günü olarak kutlandığını belirterek, "Bu yıl Avrupa Kadın Kanserleri Farkındalık Grupları'nın tüm üye dernekleri ile Almanya Charite Hastanesinden Prof. Jalid Sehouli'nin tedavi ettiği hastanın video klibi paylaşılacak" dedi.

Klibe,"https://stiftungeierstockkrebs.de/video-chocolate-2/" adresinden ulaşılabileceğini kaydeden Ürkmez, şu bilgileri verdi:

"Klipte daha ömrünün üçte birini yaşamamışken aniden ölümcül kanser teşhisi ile karşılaşan bir kişinin yaşadığı yalnızlık ve korkular aktarılıyor. Genç hastanın aklından geçen düşünceler, daha sonra kanseri kabullenmesi ve yaşama umuduyla kanserle savaştığı süreç anlatılıyor."

"YILDA AVRUPA GENELİNDE 45 BİN KADININ ÖLÜMÜNE NEDEN OLUYOR"

Hastalık hakkında bilgi veren ENGAGe Eş Başkanlarından Doç. Dr. Murat Gültekin de, yumurtalık kanserinin kadın üreme organları (genital) kanserleri içinde oldukça sık görüldüğünü söyledi.

Yumurtalık kanserinin tüm kadın kanserleri açısından en ölümcül kanser olduğuna dikkati çeken Gültekin, "Yumurtalık kanseri, yılda Avrupa genelinde 45 bin kadının ölümüne neden oluyor. Ülkemizde de her yıl yaklaşık 2 bin 500 kadına yeni yumurtalık kanseri teşhisi konulmaktadır" dedi.

Gültekin, hastalığın gelişimi açısından özellikle aile öyküsü olanların ve 50 yaş üzerindeki kadınların yüksek risk grubunda bulunduklarına işaret ederek, son yıllarda özellikle jinekolojik onkolojik cerrahideki ve kemoterapilerdeki gelişmelerle gelişmiş ülkelerde bu kanserin tedavi edilme oranlarının arttığı bilgisini verdi.

Türkiye'de de başarı oranlarının gelişmiş ülkeler ile benzer oranlarda olduğunu dile getiren Gültekin, "Tedavide özellikle karın içinde tüm kanser yükünün temizlendiği ve geriye gözle görülür bir tümörün kalmadığı cerrahiler ön plana çıkmaktadır" ifadelerini kullandı.

İŞTE O KLİP...

Sayfa Yükleniyor...