“Dijital ortodonti ile hata riski minimuma iniyor”

Pek çok kişinin korktuğu ve bu nedenle ihmal ettiği ortodontik tedavilerin tüm aşamaları artık hiç insan eli değmeden tamamen dijital ortamda yapılabiliyor. Ortodonti Uzmanı Cihan Çapan, digital ortodonti uygulamalarının, hata oranını minimuma indirdiğini ve hastaya konforlu bir tedavi süreci yaşattığını söylüyor.

telsiz-tedavi-invislang.jpg

Ortodontik tedavi öncesi hem arşiv amaçlı hem de tedavi planının oluşturulabilmesi için hastaların alt ve üst çenelerinin alçı modellerini yaptıklarını belirten Ortodonti Uzmanı Cihan Çapan, dijital diş hekimliği ile artık bu modellerin, 3 boyutlu tarama ile sanal ortamda elde edildiğini söylüyor.

Bu sayede tedavi planını oluşturmak için gerekli olan ölçümlerin çok daha hızlı ve doğru yapıldığını aktaran Çapan, “Büyük metal kaşıklar kullanılmadığından özellikle öğürme refleksi olan kişiler çok daha rahat ediyor. Ayrıca hastaların arşivi daha kolay korunuyor ve kaybolma olasılığı da ortadan kalkıyor” diyor.

DİJİTAL DİŞ TELLERİ VE BRAKETLERİ ÜRETİLİYOR

3 boyutlu yazıcıların geliştirilmesi ile artık ağıza takılan diş tellerinin de vakaya göre yani kişiye özel üretilebildiğini dile getiren ve “Bu sistem şu an çok pahalı bir sistemdir ancak yaygınlaştıkça fiyatları normale dönecektir. İleriki dönemlerde her doktor kendi braket sistemini üretebilecek hale gelecektir” diyen Ortodontist Çapan, dijital ortodonti sürecinin ayrıntılarını şöyle anlatıyor:

ŞEFFAF PLAKLARLA TEDAVİ YAPILIYOR

“Invisalign gibi diş teli kullanılmadan şeffaf diş kalıpları ile yapılan ortodontik tedaviler tam anlamıyla dijital diş hekimliğinin bir ürünüdür. Dijital tarama ile alınan çenelerin ölçüleri 5 dakika gibi çok kısa bir zamanda online olarak yurt dışındaki laboratuarlara ulaştırılıyor. Invisalign tedavi planlaması tamamen dijital sistem üzerinden yapılıyor, şeffaf plaklar 3 boyutlu yazıcılar ile oluşturulan modellerden elde ediliyor. Bu sayede gerek yurt dışı gerek yurt içi laboratuarlarına anında ulaşım sağlanabiliyor.

KİŞİYE ÖZEL DİŞ TELİ HAZIRLANIYOR

Yurt dışında bulunan laboratuarlara 3 boyutlu tarama sistemi ile dakikalar içerisinde ulaşılıyor, lingual yani dişlerin iç tarafına takılan diş tellerinin gelmesi hızlandırılıyor. Braketlere takılan ve dişlerin hareketini sağlayan diş telleri bu sistemde kişiye özel olarak hazırlanıyor. 

SANAL ORTAMDA ORTOGNATİK CERRAHİ

Ortognatik çene ameliyatlarında kullanılan bu program sayesinde alt ve üst çenelerin ameliyatı sanal ortamda 3 boyutlu olarak yapılıyor. Sanal ortamda yapılan ortognatik cerrahi sonuçları hayata geçiriliyor. Yani çok basit bir anlatımla plastik cerrahi operasyonu öncesinde, yüzünüzün işlem sonrasında nasıl görüneceğini görmeniz mümkün oluyor. Bu sayede çok daha hassas ölçümler ve tedavi planlamaları yapılabiliyor.”

VİDEO: BEMBEYAZ DİŞ İSTEDİ 32 DİŞİNDEN OLDU!

Sayfa Yükleniyor...