İlişkili Haberler

Bağışıklık sistemi bozulunca grip virüsünün açtığı kapıdan koksaki B virüsü vücuda giriyor. Tedavisi kesin olmayan bu virüs, agır geçen grip vakalarında tehlikeye dönüşüyor ve kalp kası iltihabına yani viral miyokardit denilen hastalığa sebep oluyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Belhhan Akpınar, normal şartlarda % 1,5-2 oranında görülen bu rahatsızlığın, kasım-şubat ayları arasında görülme oranının % 7’lere kadar cıktıgını söylüyor. Virüs, kalp kasında geçici ya da kalıcı hasar meydana getiriyor ve kalp kasının hareketini engelliyor.

Virüsün kalp kasının kasılma gücünü %60’lardan %20’lere düşürdüğünü belirten Prof. Akpınar, hastalığın ilaçla tedavi edilebildiği gibi kalbe kalp nakline kadar giden hastalar bile olduğunu belirtiyor.

Dr. Akpınar, “Özellikle hareket halinde olanları, fazla efor sarfedenleri etkiliyor ve kalbe oksijen gitmiyor. 30’lu 40’lı yaşlarda aktif insanlarda olduğu düşünülürse o yaşlardan sonra olayı bir kalp nakline bile götürebiliyor” diyor.

Koksaki B virüsünün sebep olduğu bu hastalığın kalp ultrasonu ile teşhis edilebildiğini aktaran Akpınar, erken teşhisin bu hastalıkta çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Son yıllarda bu hastalığın artmasının en büyük nedeni ise gereksiz antibiyotik kullanımı. Grip aşısı da tam bir koruma sağlamıyor” şeklinde konuşuyor.

ÇOCUKLAR DA TEHDİT ALTINDA

Çocuklardaki kalp kasları kendilerini çabuk yenileyebiliyor ancak uzun süren griplerde mutlaka bir çocuk kardiyoloğuna başvurmak gerekiyor.

Hastaların, ‘bana bir şey olmaz’ diyerek gribi ayakta geçirmemeleri gerektiğini dile getiren Prof. Akpınar, kalp krizi geçiren hastanın yatarak istirahat etmesi gerektiği gibi grip geçiren kişilerin de aynı şekilde dinlenmesinin hastalığın kontrol altına alınması açısından önemli olduğunu sözlerine ekliyor.