“Dirençli epilepsi ameliyatla tedavi edilebilir”

Epilepsi hastalarının yüzde 75'inin ilaçlarla tedavi edilebildiğini, yüzde 25'lik hasta grubunun ise epilepsi ilaçlarına cevap vermediğini ifade eden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, dirençli epilepsi vakalarının ameliyatla tedavi edilebildiğini söyledi.

DHA 14.05.2019 - 12:52

“Dirençli epilepsi ameliyatla tedavi edilebilir”

Epilepsi hastalığının beyindeki sinir hücreleri arasındaki bozukluk sonrası meydana gelen anormal elektriksel yayılım olduğunu belirten Medicana International İstanbul Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Prof. Dr. Hidayet Akdemir, epilepsi tedavisinde ilaca cevap alamayan hastalara ameliyat önerdiklerini söyledi. Epilepsinin değişik tipleri olduğunu belirten Akdemir, "Teşhiste epilepsi tipinin tanımlanması önemli. Epilepsi çocuklarda ve erişkinlerde ayrı ayrı değerlendirilmelidir” diye konuştu. 

"CERRAHİ UMUT IŞIĞI OLDU"

Çocukluk döneminde başlayan hastalığın ileri yaşlarda daha sık görüldüğünü anlatan Doktor Hidayet Akdemir, “Tüm epilepsilerin yüzde 75-80'ini yüksek oranda epilepsi önleyici ilaçlarla tedavi ederken, geriye kalanların yüzde 20-25 oranında epilepsilerin ilaçlara rağmen nöbetleri önlenemez ve dirençli epilepsi haline gelir. Dirençli epilepsiler uzun yıllardır epilepsilerle ilgilenen doktorları pek çok araştırma ve çalışma yapmaya yöneltmiştir. Böylece araştırmalar sonrası bu zor ve komplike durumdaki epilepsi hastalarına alternatif tedavi seçenekleri (epilepsi cerrahisi) umut ışığı olmuştur. Epilepsili hastalarda yapılan beyin ameliyatlarıyla başarılı sonuçlar alınmaya başlanılmıştır” ifadelerini kullandı.

"AMELİYAT ÖNCESİ UYGUNLUK TESTLERİ YAPILIYOR"

Epilepsi cerrahisinde bir karar verme sürecinin olduğunun altını çizen Akdemir şu uyarılarda bulundu:

"Öncelikle dirençli epilepsi hastaları için tecrübeli epilepsi ve cerrahisi merkezleri kuruldu. Bu ekiplerin birlikte çalışmasıyla hangi tip epilepsilerin ilaçla, hangilerinin ise ameliyatla tedavi edileceği tespit edilmektedir. Daha sonra uygun tarama testleri yapılmaktadır. Tıbbi testler sonrası ve klinik muayenelerle birlikte beyin ameliyatına karar verilmektedir. Ayrıca epilepsi cerrahisinden önce epilepsiyi taklit eden hastalıklar (psikojen, vitamin eksikleri, kas hastalıkları) ameliyat öncesi dönemde tanımlanmalıdır. Beyin mikrocerrahi ameliyatı ile beyindeki elektriksel aktivite ortadan kaldırılırsa hastalarda epilepsilerin yüzde 70 ila 80‘inde nöbetler başarıyla önlenebilmektedir."

“EPİLEPSİ CERRAHİSİ ALTERNATİF BİR TEDAVİ SEÇENEĞİDİR”

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı, epilepsinin multidisipliner bir ekip yapısıyla tedavi edilebildiğine dikkat çekerek, "Sonuç olarak ilaçlara dirençli epilepside, özellikle üstün teknolojisi olan gelişmiş hastanelerde ve epilepsi tecrübesi olan hekimlerce yapılan beyin mikrocerrahi ameliyatlarda başarılı sonuçlar alınmaktadır. Dünyada ve ülkemizde epilepsi cerrahisi ameliyatlarının sayısı arttıkça hem ülkelerin hem de hasta yakınlarının bütçesine çok önemli olumlu katkılar sağlanmaktadır. Epilepsi cerrahisi hem hastanın yaşadığı dramları hem de yakınlarının yaşadığı üzücü olayları azaltabilmek için alternatif bir tedavi seçeneğidir. Epilepsi cerrahisi multidisipliner ekip çalışmasıdır. En önemlisiyse bu zor ve komplike hastalık tedavi edilebilir" diye konuştu.

VİDEO: BEYNİ SAĞLIKLI TUTMANIN YOLU BACAKLARDAN GEÇİYOR

Sayfa Yükleniyor...