"Diş estetiğinde yeni trend; ortodontik tedavi"

Diş ve çene bozukluklarını ortadan kaldırmaya yönelik yapılan ortodontik tedavi, sadece çocukluk çağında değil, her yaşta uygulanabiliyor. Günümüzde insanların estetik ve güzel görünüme kendi dişleri ile kavuşmak istediğini belirten uzmanlara göre, diş estetiğinde öne çıkan uygulamalardan biri de ortodontik tedavi.

telsiz ortodonti (4).jpg

Çapraşık dişlerin ve çene yapısının düzelmesiyle estetik bir gülüşe sahip olmanın artık daha kolay olduğunu söyleyen Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Burak Büyüktürk, günümüzde insanların estetik ve güzel görünüme kendi dişleri ile kavuşmak istediğini söylüyor.

“Bu nedenle diş estetiğinde yeni trend; ortodonti” diyen Dr. Büyüktürk, çene, diş ve yüz bölgesinde oluşan ya da oluşacak bozuklukların önlenmesinde ortodontik tedavinin önemli rol oynadığını belirtiyor.

Yetişkinlere uygulanan ortodontik tedavi ile çocuklara uygulanan tedavi arasında fazla bir fark bulunmadığını aktaran Büyüktürk, şöyle konuşuyor:

“Tedavi süresi çocuklara göre biraz daha uzun olabilmektedir. Bu da yetişkinlerde estetik kaygıların görünmesine yol açar. Bunun nedeni tedavide kullanılan tellerin metal görünümüdür. Teknolojinin gelişmesi ve kullanılan materyallerin artması ile bu problem ortadan kalkıyor. Metal teller yerine porselen, safir teller hatta teller olmadan şeffaf plakalarla tedavi yapılabilmektedir. Ortodotik tedavi, gülme estetiğinden memnun olmayan kişilerde kendi dişleriyle elde edilebilecek en güzel ve en doğal tedavi yöntemidir.”

TELSİZ ORTODONTİ TEDAVİSİ YAPILIYOR

Diş telleri ile dolaşmak istemeyenler için telsiz ortodonti tedavisinin mümkün olduğunu dile getiren Ortodonti Uzmanı, gelişen teknoloji ile ortodontik tedavinin önceki gibi zor olmadığını söylüyor:

“3 boyutlu yazıcılar sayesinde şeffaf plak tedavisiyle, herhangi bir diş teli kullanılmadan ortodontik tedavi yapılabiliyor. Böylece büyük küçük her yaştan kişiye diş yapısı müsait olduğu takdirde ‘dişlerimde teller kötü bir görüntü oluşturur mu?’ endişesi olmadan dişler inci gibi diziliyor.”

TELSİZ ORTODONTİ HERKESE UYGULANABİLİR Mİ?

Şeffaf plak tedavisinin hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabildiğini söyleyen Büyüktürk, “Fakat bu tedavi için çocukların 11-12 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. Eğer dişlerde fazla çapraşıklık durumu söz konusuysa ve diş çekimi yapılacaksa şeffaf plak tedavisinin tercih edilmemesi daha doğru olacaktır. Bu nedenle, çocuğun ya da yetişkinin bu tedavi için uygun olup olmadığını anlamak için, mutlaka bir ortodonti uzmanına muayene olması gerekmektedir” diye konuşuyor.
Bu plakların kişiye özel hazırlandığını söyleyen Dr. Büyüktürk, “Plakların bakımı pratiktir. Sıcak su kullanılmamalı ve plaklar diş fırçası ile dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Plaklar incedir ve kırılabilir bu nedenle elde oynanmamalıdır. Yemeklerden sonra plakları tekrar takmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalı ve temizlenmelidir” diyor.

Sayfa Yükleniyor...