İlişkili Haberler

Diş eti, ağız ve dişlerin altyapısını oluşturuyor. Sağlıklı dişler için diş etleri en önemli etkenlerden. Bu nedenle diş eti kanamalarının takip edilmesi gereken bir sorun olduğunu belirten DentGroup Diş Kliniğinden Diş Hekimi Alper Şen, diş eti kanamasının, diş ve diş eti hastalığının habercisi olabildiğini söyledi, “2-3 günden fazla süreyle devam eden kanamalarda zaman kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır. Diş eti kanaması başta müdahale edilmediği takdirde diş kaybına bile yolaçabilir” dedi.

KANAMAYI ÖNLEMENİN EN HIZLI YOLU DÜZENLİ DİŞ FIRÇALAMAK

Halk arasında doğru bilinen yanlışlardan birinin de kanayan diş etlerinin fırçalanmaması gerektiği düşüncesi olduğunu söyleyen Şen, tam tersine kanamayı önlemenin en hızlı yolunun düzenli olarak günde iki defa dişlerin uygun bir fırça ve macunla fırçalanması olduğunu dile getirdi.

Ayrıca diş ipi ve ara yüz fırça kullanarak diş aralarının temizlenmesi gerektiğini söyleyen Şen, “Diş eti kanamasının birçok farklı nedeni olabilir. Bunlar diş eti iltihabı, sigara kullanımı, kötü beslenme, yaş, diyabet, ağız içi enfeksiyonları şeklinde sıralanabilir. Yılda en az iki kere doktor ziyareti ile ağız içinizi kontrol ettirerek ağızda oluşabilecek birçok probleme önlem alabilirsiniz" diye konuştu.