Diş eti kanamasından korunmanın en basit yolu

Diş ve diş eti hastalıklarından ve kanamalarından korunmak için yapılması gerekenlerin başında doğru fırçalama tekniklerini bilmek, diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak geliyor.

Haberler - ntv.com.tr 02.09.2016 - 09:22

Diş eti kanamasından korunmanın en basit yolu

Ülkemizde en sık karşılaşan sağlık sorunlarından birinin de diş ve diş eti hastalıkları ve buna bağlı olarak gelişen diş eti kanamaları olduğunu belirten Diş Hekimi Ayça Tenli Kurt, diş ve diş eti hastalıklarından korunmak için doğru fırçalama tekniklerini bilmenin, diş ipi ve arayüz fırçası kullanmanın, bu sorundan korunmanın en iyi yolu olduğunu söyledi.

Diş eti hastalıklarının ülkemizde her 10 kişiden 9’unda olduğunu belirten Kurt, “Diş eti kanamaları genelde ciddiye alınmayan bir durumdur, ancak altta yatan bir diş eti hastalığının habercisi olabilir. Mutlaka bununla ilgili önlemler alınmalıdır” diye konuştu.

DİŞ ETİ KANAMASI NEDEN OLUR?

Bakteri plağı ve diş taşı (tartar) birikimleri sonucunda, diş etlerinde ve dişleri çene içerisinde tutan kemikte iltihapsal bir alan oluştuğunu ve diş eti kanamasına neden olduğunu belirten Kurt, şöyle konuştu:

“Öncelikle kanama gelişen bölgeler için daha dikkatli fırçalama ve diş ipi kullanılması ile beraber ağız hijyeni en iyi seviyeye getirilmelidir ki vücudun kendini yenileme kapasitesi kendini gösterebilsin. Kanama oluşan bölgeler tüm ağız hijyeni uygulamalarına rağmen iyileşme göstermiyorsa en kısa zamanda diş hekimine başvurulmalıdır.”

DİŞ ETİ KANAMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Diş Hekimi Kurt, diş eti kanamalarının önlemek için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı:

- Mutlaka önceden önlem alınmalı, ağız hijyeni uygulamalarına azami derecede önem gösterilmelidir.
- Dişler mutlaka günde 2 kere, sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce fırçalanmalıdır.
- Fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır.
- Fırçalama esnasında hem dişler hem de diş etleri masaj yapılacak şekilde fırça hareketleri uygulanmalıdır.
- Fırçalama sonrası için ise diş arası bakımları tam olarak yapılmalıdır. Bunun için diş aralarında diş ipi veya diş arası fırçası gibi ağız hijyenine katkıda bulunacak yardımcı temizleyiciler kullanılmalıdır.

DİŞ ETİ KANAMASI DİŞ KAYBINA NEDEN OLUR MU?

Diş etlerinde meydana gelen kanamaların tek başına diş kayıplarına neden olmayacağını ama önemli bir diş eti rahatsızlığının habercisi olabileceğini vurgulayan Kurt, diş eti kanaması olanlara şu öneride bulundu:
“Diş eti kanaması yaşayan bireylerin diş fırçalama ve diş arası bakım yapma alışkanlıklarına devam etmeleri gerekmektedir. Ağız hijyeni iyi duruma getirildiğinde vücudun kendini yenileme kapasitesi ve hastalıklarla savaşması çok daha kolay olacaktır. Diş eti kanaması nedeniyle diş fırçalama işlemini bırakmak, olayı kısır bir döngü içine sokacak ve var olan durumun daha da kötüleşmesine neden olacaktır.”

Sayfa Yükleniyor...