Diş gıcırdatma çene eklemini kırabilir (Bruksizm nedir?)

Diş gıcırdatma, genellikle önemsenmiyor ancak uzmanlara göre bu durum çene kemiği ile ilgili ciddi sorunlara yol açabilir.

Anadolu Ajansı 03.03.2016 - 12:51 | Son Güncelleme : 03.03.2016 - 12:54

Diş gıcırdatma çene eklemini kırabilir (Bruksizm nedir?)

Halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen "bruksizm", baş ve yüz ağrılarına neden olabildiği gibi daha ciddi vakalarda çene ekleminde hasarlara, düzleşme ve kırıklara kadar gidebilen tablolara yol açabiliyor. 

Ruh Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Murat Kuloğlu, diş gıcırdatmanın sadece gece değil, gündüz de görülebildiğine dikkati çekti, toplumda yüzde 5 ila 20 arasında diş gıcırdatmaya rastlandığını ifade etti.

Hastalığın sık görülmesine rağmen tedavisi için hekime başvuru oranının yeterli seviyede olmadığını belirten Kuloğlu, derin uyku sırasında ortaya çıkan diş gıcırdatmanın diş yüzeylerinde düzleşme, ileri devrelerde çene hasarlarına neden olabildiğini bildirdi.

DİŞ GICIRDATMA NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Kuloğlu, stres, huzursuzluk, depresyon, kaygı ve uyku bozukluklarının diş gıcırdatmaya neden olabileceğini, sigara, alkol ve kafein tüketimi, uyuşturucu, uyarıcı maddelerle psikiyatrik ilaçların uygunsuz kullanımının da rahatsızlığın nedenler arasında sayıldığını dile getirdi.

Kuloğlu, diş gıcırdatmanın genç yaşlarda daha sık görüldüğünü, yaş ilerledikçe azaldığını belirterek, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da uyku esnasında diş gıcırdatmayla karşılaşabildiklerini söyledi. Bu durumun sıklıkla bebeklik dişleri ve kalıcı dişlerin çıktığı dönemlere rastladığını ifade eden Kuloğlu, "Genel olarak çocuklarda görülme sıklığı yüzde 14-20, 18-29 yaş arası genç nüfusta yüzde 13, yetişkinlerde yüzde 9, 65 yaş üzerinde ise yüzde 3'tür" diye konuştu.

Prof. Dr. Murat Kuloğlu, insanların çoğunun diş gıcırdatmayı bir hastalık gibi görmediklerini söyledi. Kuloğlu, sorunun diğer tıp alanlarıyla birlikte takip edilmesi gerektiğini aktardı. Kuloğlu, "Bu anlamda diş hekimlerine de başvurular gerekebilir. Normalde bu aşamaya gelmeden müdahale edilmesi gerekiyor. Bunun bir hastalık olup olmadığının fark edilmesi gerekiyor. Bu konuda hekimlerimizin ve psikiyatrların daha dikkatli olması gerekiyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...