Sağlıklı dişler ve diş etleri yüz güzelliğini tamamlayan en önemli faktörler. Ancak erken diş kaybı sadece estetik açıdan değil, yaratacağı sonuçlar açısından da çok önemli. Estetik ve kozmetik diş hekimliğinde uygulanan yöntemlerle bu sorunlardan kurtulmanın, hem estetik hem da sağlıklı dişlere kavuşmanın mümkün olduğunu belirten Dt. Evrim Birkalan, kozmetik diş hekimliğinde temel amacın; kişiye yüz ve dudak yapısına uygun kusursuz bir gülüş tasarlamak olduğunu söyledi.

Kişiye özel estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörleri; yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dudaklar, diş etleri, dişlerin sıralanışı ve renkler olarak sıralayan Birkalan, estetik ve sağlıklı dişlere sahip olmada yaşanan süreç hakkında şunları aktardı:

“Bu aşamada hastaya, önceki tedavilerden elde edilmiş başarılı gülüş tasarımlarından ve örnek modellerden fotoğraflar gösterilmektedir. Böylece hastaların tedavi öncesi ve sonrası durumları karşılaştırılarak değerlendirilmektedir. Hastadan alınan modeller, fotoğraflar, yüz- burun- dudak, burun altı, çene ucu arasında kalan bölge, diş ve diş etlerinin estetik incelemesi yapılmaktadır. Bu değerlendirme yapılırken, modeller ve fotoğraflar üzerinde estetik açıdan sorunlu bölgeler tespit edilir. Hastaya sorunların nasıl giderileceği konusunda bilgi verildikten sonra estetik düzenlemeyle ilgili tedavinin çerçevesi belirlenir. Mevcut estetik sorunların giderilmesi için kapsamlı bir tedaviye ihtiyaç olduğu takdirde, çene cerrahı ve ortodonti uzmanlarıyla görüşülmektedir.

DİŞ ETİ ŞEKİL BOZUKLUKLARI İÇİN LAZER YÖNTEMİ
Diş boylarında farklılık, aşırı belirgin ve simetrik olmayan diş etleri sıklıkla rastlanan estetik problemler. Lazer yöntemi ile tek seansta gülüş simetrisi düzenlenebilir. Cerrahi ve kanamalı bir işlem olmadığı için iyileşme kısa sürede gerçekleşir.

BEYAZLATMA İŞLEMİ İLE DİŞLERİNİZ IŞILDASIN
Estetik müdahale yapılacak dişlerin rengi, sağlıklı dişlere göre düzenlenir. Bu nedenle dişlerin rengi ile ilgili değişiklik yapılmak isteniyorsa, öncelikle işlem görmeyecek olan sağlıklı dişler, lazerle beyazlatılmalıdır. Beyazlatmanın zararı yoktur ve geri dönüşümlü bir uygulamadır. Tedavi sonunda hastadan ölçü alınarak şeffaf plaklar hazırlanır ve beyazlatıcı jeller verilir. Olası renk dönüşümü durumunda hasta evde bu plakları kullanarak kolayca beyazlatma yapabilir.

DİŞ ETİ MORLUKLARI GİDERİLEBİLİYOR
Bazı kişilerde melanin veya sigaraya bağlı diş eti morlukları görülmekte ve bu durum estetiği olumsuz yönde etkilemektedir. Klinikte uygulanan lazer ışığı uygulaması ya da lazerle soyma tekniği ile diş etlerindeki doğal pembe renge kavuşmak mümkündür ve sonuç çoğunlukla kalıcı olur.

YAPRAK PORSELENLERLE DİŞLERDE DOĞAL GÖRÜNÜM
Dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi için bilinen protez kaplama uygulamalarından farklı olarak dişin tümünü küçültmek yerine, yalnızca ön yüzeyinde yapılan 0.3-0.7 mm’lik bir aşındırma ile hazırlanan estetik uygulamalardır. Hazırlanan ince porselen tabaka, dişin ön yüzeyine yapıştırılır. Çok ince oldukları ve metal içermediklerinden dolayı ışığı mükemmel yansıtmakta ve doğal bir görünüm sağlanmaktadır. Porselen, uygulamalar içinde en koruyucu ve zararsız tedavi yöntemidir.

EKSİK DİŞLER İÇİN İMPLANT YÖNTEMİ
İmplant, eksik dişlerin giderilmesi için, ön ve arkadaki dişlerin küçültülüp kaplanması ile yapılan köprülere alternatif bir tedavi yöntemidir. Yandaki dişlere dokunmadan boş bölgeye yapay bir diş kökü (implant) konularak belli bir süre beklenir. Daha sonra üzerine porselen kaplama hazırlanır ve hasta ömür boyu kullanabileceği yeni dişine kavuşmuş olur.”