'Disparoni kader değil'

Ağrılı cinsel ilişki yakınmasının 10 kadından birinde bulunduğunu belirten Cinsel Terapist Dr. Süleyman Eserdağ, ancak çare arayanların sayısının çok az olduğunu söyledi.

26.04.2013 - 10:38

'Disparoni kader değil'

Cinsel birleşme sırasında ağrı, acı, yanma, batma gibi hoşnutsuzluk içeren durumları disparoni yani cinsel ilişki ağrısı olarak tanımlayan Jinekolog ve Cinsel Terapist Dr. Süleyman Eserdağ’a göre, her 10 kadından birinin sorunu olan disparoni; % 70 jinekolojik, %30 psikolojik sebeplerden kaynaklanıyor.

Disparoninin psikolojik boyutunu en fazla vajinismusun oluşturduğunu vurgulayan Dr. Eserdağ, “Vajinismus hastalarının pek çoğu cinsel ilişkiyi hiç yaşayamazken bazıları zor ve ağrılı şekilde ilişkiye girebilmektedir. Cinsel ilişki başında veya sırasında ağrı, acı, yanma, batma hissetme kaygısı kişinin, kendisini kasmasına neden olabilmektedir. Kasılma derin ise hazzın azalmasıyla vajinal kuruluk ve bunun sonucunda daha fazla acıya yol açarak kişiyi kısır döngüye sokabilmektedir. Bu kısır döngünün sürekliliği de kişiyi cinsel ilişkiden soğutmakta ve zamanla cinselliği tamamen kapatmasına yol açabilmektedir” dedi.

Vajinismusa bağlı ağrı sorunlarının tedavisinde cinsel terapilerin uygulandığını söyleyen Eserdağ, disparoninin fiziksel nedenlerini şöyle sıraladı: “Vajinit (vajinal enfeksiyon), vulvit (dış genital enfeksiyon), vulvarvestibulit sendrom (VVS), rahim, yumurtalık ve tüplerle ilgili bir takım patolojiler, vajinal cerrahi müdahaleler, geçirilmiş batın ameliyatları (sezaryen, miyom ameliyatları gibi.), doğum sonrası dikişlerinin iyileşmemesi sayılabilir. Ayrıca kızlık zarı ile ilgili doğuştan anormallikler ile menopoz dönemindeki hormonal değişiklikler de ilişki sırasında acıya neden olabilir.”

Disparoninin çok geniş bir kavram olduğunu vurgulayan Dr. Eserdağ, cinsel ilişki ağrısının genelde fiziksel sebepli olduğunu, bu nedenle öncelikle jinekolojik muayene ile nedenin saptanmasını ve nedene yönelik tedavi yapılmasını öneriyor. Tedavide bazen cerrahi müdahalelerin gerekebileceğini belirten ve tedavide geç kalmanın zamanla “öğrenilmiş çaresizlik” duygusuna yol açabileceğini vurgulayan Dr. Eserdağ, disparoninin erkekler açısından da sorun yaratabileceğine dikkat çekti:

ERKEKLER DE ETKİLENEBİLİR
“Ağrı, zamanla cinsel ilişkide isteksizliğe yol açabilmektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Hatta zamanla isteksizlik erkekte de sertleşme sorunu ve erken boşalmaya neden olabilmektedir. Çoğu zaman fizyolojik ve psikolojik nedenler bir aradadır. Bu nedenle fiziksel sebepler ortadan kaldırıldıktan sonra cinsel terapiye geçilerek sorun kökten çözüme kavuşturulmalıdır. Çünkü zamanla gelişen “öğrenilmiş çaresizlik” durumu vardır. Yani çiftler yaşadıkları sorunları bir başarısızlık olarak görmekte ve problemlerini kendi içlerinde kanıksamaktadırlar.

TEDAVİ ARAYIŞINDA GEÇ KALINMAMALI
Disparoni, aynı vajinismus probleminde olduğu gibi günümüzde modern ve bilimsel cinsel tedavi seçenekleri ile çözüme kavuşmaktadır. Kişiye özel tedavi teknikleri son derece olumlu sonuçlar vermektedir. Zamanında çözülmeyen cinsel sorunların evlilik sorununa dönüşebileceği de akıldan çıkartılmamalıdır. Bu yüzden çiftler, bunu bir kader olarak görmemeli, tedavi arayışında asla gecikmemeli ve destek almaktan çekinmemelidir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...