Diyabet cinsel hayatı da vuruyor

Birçok organı etkileyen diyabet cinsel sağlığı da tehdit ediyor. Çünkü uzun süre kontrol altına alınmayan diyabete bağlı sinir harabiyeti, cinsel hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Haberler - ntv.com.tr 29.09.2016 - 10:12

Diyabet cinsel hayatı da vuruyor

Diyabet hastalığında cinsel sorunların gelişmesindeki en önemli neden diyabete bağlı sinirlerin harabiyeti ve beraberinde damar yapısında önemli bozuklukların gelişmesi.

Diyabet hastalarının korkulu rüyalarından birinin de cinsel hayatlarının bu hastalıktan olumsuz etkilenmesi olduğunu belirten Endokrinoloji ve Metabolik Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Başak Karbek Bayraktar, “Diyabetin kontrolsüz seyrettiği bazı erkeklerde sinirlerdeki hasar ereksiyon kusuruna yol açabilir ya da ereksiyon için gerekli olan kan akımını kontrol eden damarların işlevini bozabilir. Kadınlarda ise bu durum kendini cinsel isteksizlik, vaginal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki ile gösterir” dedi.

DİYABETİN CİNSEL HAYATI BİTİRMEMESİ İÇİN NE YAPILMALI?

Diyabetle birlikte ortaya çıkan cinsel fonksiyon bozuklukları tedavi edilebiliyor. Böyle bir durumda yapılması gerekenin öncelikle konuyu kişinin diyabet hekimiyle paylaşması olduğunu belirten Doç Dr Başak Karbek Bayraktar’ın diyabet hastalarına önerileri ise şu şekilde:

“Sorunun tam olarak kaynağının anlaşılabilmesi için mutlaka hekime danışılmalı. Psikolojik kaynaklı cinsel bozukluklarda hasta gerekirse terapiste yönlendirilmeli, vasküler kaynaklı cinsel disfonksiyonlarda ise ürolog, jinekolog, endokrinolog, psikolog ve hatta kardiyolog da sürece dahil olarak multidispliner bir yaklaşım sergilenmelidir. Nöropatik sorunların tedavisinde de her şeyden önce hastanın diyabetini iyi bir şekilde regüle etmek gerekir.”

Kısa dönemde hipo ve hiperglisemileri önlemenin, cinsel yaşamı dolaylı yoldan iyileştirebileceğini belirten Doç. Bayraktar, “Uzun dönemde kan şekerinin iyi kontrol edilmesi, diyabet ile ilgili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olup cinsel fonksiyonların düzelmesini sağlayabilir” diyerek diyabet hastalarının kan şekerlerini regüle etmelerinin önemine bir kez daha vurgu yaptı.

Sayfa Yükleniyor...